Her çocuk DNA’sıyla, parmak izleriyle, kişiliğiyle, yetişkin olana kadar yaşadıklarıyla benzersizdir.

Çocuğunuzun her yanlışını düzeltemezsiniz, karşısına çıkacak her engeli yok edemeseniz ancak bir ebeveyn olarak onun yaşamını kolaylaştırabilir ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. RealAge olarak sizler için hazırladığımız basit önerilere kulak verin, mutlaka işinize yarayacaklardır.


1. Sorumluluk almalarını sağlayın

Yapılan araştırmalarda, çocukları evin dışındaki projelere dahil etmenin, onları kendilerine daha güvenli ve daha rekabetçi hale getirdiği belirlenmiştir.

Çocuklar önemsiz görünen işleri başardıkça, önemli görevleri üstlenebileceklerini ve ebeveynlerinin kendilerine güvendiklerini öğrenirler. Küçük işleri yapmayı hayatın bir parçası olarak algılayan çocuklar, eğitimlerini tamamladıktan sonra, başarılı bir kariyer yapıp iyi insan ilişkileri geliştirebilirler ve gereksiz riskli hareketlerden kaçınırlar.

2.Onları güldürün

Hayat çocuklar için zorlayıcı ve stresli olabilir, gülmek onların bununla baş edebilmelerini sağlar. Evinizdeki ortamı eğlenceli bir hale getirin ve çocuklarınıza hayattaki olayların komik taraflarını gösterin. Bu sayede onların yaşamın stresiyle baş edebilmelerine yardımcı olmuş olursunuz. Gülmek çocukların uzun yıllar kullanabileceği bir ilaçtır. RealAge Önerisi:

İyi bir mizah anlayışı geliştirmek, çocukların uzun yıllar gülümsemelerini ve sağlıklı kalmalarını sağlar. Ayrıca gülmek yetişkinlerin Gerçek Yaşını 8 yıla kadar gençleştirebilir.

3.Sorular sorun

Çocukların iletişim becerilerini gelişmesinde ebeveynlerin önemli rolleri vardır. Bu yüzden çocuklara birçok soru sorup onları ilgi, dikkat ve sabırla onları dinlemek önemlidir. Çocukların kendilerini ifade edebilmeleri yetişkinlere göre daha zordur.

Onlara evet ya da hayır cevabı verebilecekleri soruları değil, açıklama ve tarif gerektiren soruları sorun. Atladıkları detayları açıklamalarını isteyin. Böylece çocuklarınızın ne düşündüğü, ne hissettiği ve ne yaptıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ve onların güvende ve sağlıklı olabilmeleri için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

4.Örnek olun

Çocuklar, özellikle sizi, gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenir. Yaptığız her hareketle çocuğunuza örnek olmaya çalışın. Yapılan araştırmalarda sağlıklı yaşam tarzı olan kişilerin sağlıklı çocuklar yetiştirdikleri ve bu çocukların da ileride sağlıklı yetişkinler oldukları belirlenmiştir.5.Sağlıkla ilgili bilgiler verin

Çocuklar vücutlarının fonksiyonlarını merak ederler. Çocuğunuza vücudunun nasıl çalıştığını, sağlıklı olabilmesi için nelere dikkat etmesi gerektiğini öğretin. Sağlığına dikkat etmesinin kısa ve uzun vadeli faydalarını ona anlatın. Bu bilgileri vermeniz sayesinde çocuğunuz yapacağı hareketlerin vücudu üzerindeki etkilerini daha kolay değerlendirilebilir. RealAge Etkisi:

Sağlıkla ilgili konularda çocuklarınızı insiyatif sahibi yapmanız, onları olumlu etkiler. Eğer sağlıkla ilgili olumlu alışkanlıklarını yetişkin olduklarında da sürdürürlerse 50 yaşına geldiklerinde 35-40 yaşlarında görünürler.

6. Onlara mutlu bir aile ortamı sağlayın

Aile ilişkileri, bir çocuğun yaşamındaki etkileşimleri etkiler. Ebeveynleri, dedeleri, nineleri, kardeşleri, akrabaları, diğer çocuklar ve yetişkinlikler ile yakın ilişki içinde olan çocuklar, başkalarıyla iletişim kurarken kendilerine daha fazla güvenir ve daha az stres yaşar. RealAge Önerisi:

Aileleri ve arkadaşlarıyla yakın ilişkileri olan çocukların duygusal sorunları daha az olur. Ayrıca yetişkin olduklarında sosyal ilişkiler kurmaları normalden 4 yaş daha genç görünmelerini sağlar.

7.Sporu sevdirin

Düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapmak çocukların vücut ve beyinlerini geliştirir ve güçlendirir. Kilo almayı, kalp hastalığı, kanser ve felç gibi tehlikeli hastalıkları engellemenin en iyi yoludur. Çocuğunuzu kan dolaşımını arttıran oyun ve aktivitelere katılması için teşvik edin.

Onlarla saklambaç, futbol ve benzeri oyunları oynayabilirsiniz. Engebeli yeşil alanlarda onlarla birlikte kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

8.Gerektiğinde nazikçe uyarın

Çocukların kurallar, limitler ve uygun davranışlarla ilgili olarak nazikçe uyarılmaları gerekir. Çocuklar için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek ve bu alışkanlıklarını sürdürmelerini sağlamak onların ölçülü davranmalarını, muhakeme yeteneklerini geliştirmelerini, tutarlı olmalarını ve kendilerini disipline etmelerini sağlar. Zamanla verdiğiniz destekler sayesinde çocuğunuz kişisel kontrollerini ve düzenlerini geliştirip kendi limitlerini öğrenir.

Küçükken aktif bir yaşam tarzını uygulamaya alıştırılmış çocuklar yetişkin olduklarında da bu alışkanlıklarını sürdürürler. Aerobik egzersizleri güç ve esneklik egzersizleriyle desteklerseniz 35 yaşınıza geldiğinizde 27 yaşında görünürsünüz.

9. Eğitin

Çocuklara verilen eğitim, kendilerini tanımalarını sağlar ve onlara, birey olarak hayattaki rollerinin, insan ilişkilerinin, sorumluluklarının nasıl olması gerektiğini öğretir. Aile programınızı hazırlarken çocuğunuzun görüşünü de alın. Yemek, ev ödevi, temizlik, dinlenme ve yatma zamanını belirlerken çocuğunuzun da fikrini söylemesine izin verin.


SU_ SU_
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 387
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 04.12.2008 19:48
En zor meslektir analık babalık.