Alfred Rosenberg (12 Ocak 1893, Reval, Estonya - 16 Ekim 1946, Nürnberg), Alman siyaset adamı. Nazi Partisi'nin ideologu olarak tanınır.


Bir ayakkabı tamircisinin oğluydu. 1917 Devrimi'ne değin Moskova'da mimarlık öğrenimi gördü. 1919'da Münih'e gitti. Orada Adolf Hitler, Ernst Röhm ve Rudolf Hess'le tanışarak kısa süre önce kurulmuş olan Nazi Partisi'ne katıldı.Parti gazetesi Völkischer Beobachter'in yayın yönetmeni olarak, ırkçı görüşleriyle tanınan Houston Stewart Chamberlain'in düşünceleri doğrultusunda propaganda yürüttü. Yahudilerin dünya egemenliği için gizlice çalıştıklarını öne sürdü. Birahane Darbesi (Kasım 1923) olarak bilinen darbe girişiminin ardından tutuklanan Hitler, onu, kendi denetimi altında tutabileceğini düşünerek partinin liderliğine getirdi.


Rosenberg, Der Zukunftsweg einer deutschen Aussenpolitik (1927; Alman Dış Politikasının Gelecekteki Yönü) adlı kitabında Polonya ve Rusya'nın fethedilmesini savundu. Der Mythus des 20. Jahrhunderts (1934; 20. Yüzyılın Miti) adlı kitabında ise, basit bir yaklaşım temelinde, Almanların ırksal saflığına ilişkin görüşlerini ortaya koydu. Rosenberg'e göre Almanlar Kuzeyli bir ırktan geliyorlardı, bu ırkın karakteri ise artık var olmayan saf, soğuk ve yarı-Arktik bir kıta ortamından kaynaklanmıştı. Almanlar bu nedenle Avrupa'ya egemen olma hakkına sahiptiler. Düşmanları ise Rus Tatarları ve Samiler idi. Samiler Yahudileri, Latin halklarını, Hıristiyanlığı, özellikle de Katolik Kilisesi'ni kapsıyodu. Rosenberg'in antisemitizmi ve Kuzeyli yayılmacılığını savunması, Hitler'in saldırgan önyargılarının biçimlenmesine belli ölçüde katkıda bulundu.


Rosenberg II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında Hitler'in, Norveçli faşist Vidkun Quisling ile Norveç'te gerçekleştirilecek Nazi yanlısı darbe planını görüşmesini sağladı.Fransa'nın düşmesinden sonra, ele geçirilen sanat ürünleri Almanya'ya getirmekle görevlendirildi. Temmuz 1941'de işgal edilen Doğu topraklarının yönetimini üstlendi.

Nürnberg duruşmalarında savaş suçlusu olarak hüküm giydi ve idam edildi. Blut und Ehre (1934-1941; Kan ve Şeref) adlı kitabı, makaleleriyle konuşmalarının bir derlemesidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share