Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg (d. 15 Kasım 1907, ö. 21 Temmuz 1944), 20 Haziran planı'nın baş mimarlarından olan Nazi Almanyası ordu subayıdır.

Stauffenberg, 3.Reich'ın kara ordusunun(Wehrmacht) en genç subayı idi. 20 Temmuz 1944'te Adolf Hitler'e suikast girişiminde bulundu. Hitler'in acımasızca devam ettiği katliamlar ve düşüncesizce giriştiği savaşlar von Stauffenberg ve yandaşlarını rahatsız etmekteydi. Stauffenberg, İngilizler ve Fransızlarla yapılan savaşı anlamsız buluyordu. Savaşın asıl amacının Sovyet Rusya'yı yıkmak olması gerektiğini savunuyordu. Ayrıca fethedilen bölgelerdeki yerli halka ve yahudilere karşı yapılan haksızlıkları ve zulmü yanlış buluyordu. Buna bir son vermek için büyük bir darbe yapmak gerektiğini düşünüyordu. Fakat Hitler'in müthiş gücü ve popülaritesi buna engeldi. Hitler'in ölümüyle bütün bu vahşet ve sefilliğe bir son verebileceğini düşündü. Hitler çok iyi korunduğundan dolayı onu kiralık bir katil vb. birisinin öldürmesi imkansızdı. O yüzden bu işi kendisi yapmaya karar verdi.

Hitler'in yakın komutanlarındandı ve de çoğu zaman yüz yüze görüşme yaparlardı. 20 Temmuz 1944'te Doğu Prusya'nın Rastenburg (Bugün Polonya'da Kętrzyn, 1945-1950 arasında Rastembork adını taşıdı) kasabasındaki karargahında (Wolfslair) bulunan Hitler komutanlarıyla savaşın son durumu ile ilgili bir toplantı yapmak istedi. von Stauffenberg de bu toplantıya gitmesi gereken komutanlardandı. Bu yüzden suikast girişimini yapmak için bu günü uygun gördü.

Planı şu idi: Toplantı odasına girince içinde İngiliz yapımı zaman ayarlı iki tane bomba bulunan çantasını Hitler'in yakınına koyacak, ardından anlaşmalı olduğu emireri onu telefondan arandığı bahanesiyle dışarı çağıracak, von Stauffenberg de hazır bekler durumdaki uçağıyla doğrudan Berlin'e uçup Hitler'n öldüğünü ve yönetimin artık Wehrmacht'ta olduğunu bildiren bildirgeyi Alman halkına duyuracaktı. Ancak Stauffenberg'in Çöl Tilkisi Rommel'in komutasında olduğu dönemde bir ingiliz uçağının konvoya saldırısı esnasında başparmağını kaybetmiş olması, kendisine özel tasarlanan penselerle bombayı hazırlamaya imkanı olmasına rağmen Hitler'in toplantıyı 15 dakika öne alması 2.bombayı hazırlamasına engel oldu. Bombayı Hitler'in ayağının dibine koysa da von Stauffenberg'in odadan ayrılıp Berlin'e uçtuğu sıralarda bombanın yeri oradaki bir komutan tarafından ayağına takıldığı için değiştirildi ve masanın ücra bir köşesine konuldu. Bomba yaklaşık 15 dakika içinde patladı. Ama Hitler hala yaşıyordu. Bu Hitler'e yapılan 42. suikast girişimiydi ve sonuncusu oldu. Hitler birkaç hafif sıyrık ve geçici sağırlıkla bu suikast girişimini atlattı. Odadaki komutanlardan pek azı sağ kaldı. Eğer hazırlayamadığı 2. Bombayı da çantasına koymuş olsaydı zincirleme etki nedeniyle 2. bomba'da 1.patlamadan etkilenerek patlayacak ve istenilen sonuca ulaşılacaktı. Yapılan araştırmalarda toplantının yapıldığı masanın kalın ayağının Hitler'i koruduğu tesbit edilmiştir. Stauffenberg, Hitler'in öldüğünü varsayarak Berlin'de yönetimin Wehrmacht'a geçtiğini beyan etti. Fakat Hitler'in propaganda bakanı Joseph Goebbels bunu duyunca Wolfslair'i aradı ve von Stauffenberg'in bir subayı ile Hitler'i bizzat telefonda görüştürerek onun yaşadığını kanıtlamış oldu. Daha sonra 21 Temmuz 1944 günü apar topar ofisinde tutuklanan Stauffenberg ve yandaşları Reichtag'ın iç avlusunda tüfekle vurularak idam edildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 500
favori
like
share