Georgios Hatzanestis (Yunanca: Γεώργιος Χατζανέστης; Yorgo Hacıanestis; d. 1863 - ö. 2 Aralık 1922), Yunan asker.

Kurtuluş Savaşı'nda Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına başkomutan olarak atanmıştır.

4 Haziran 1922'de İzmir'e geldi. 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taaruz'unun iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı General Trikopis'e ulaşamamış ve Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştükten sonra bu atamadan haberi olmuştur.9 Eylül'de Türk ordusunun İzmir'e girmesinden sonra Yunanistan'da, Anadolu'dan kaçan yunanlı askerlerinin başına geçen 11 Eylül'de 5/42 Evzones Alay (42. Piyade Alayı = 5. Evzones Alayı) komutanı Albay Nikolaos Plastiras'ın Albay Stylianos Gonatas ve "Lemnos" zırhlısı kapitanı Deniz Yarbayı Dimitrios Fokas ile birlikte başlattığı ayaklanma üzerine 27 Eylül'de Kral I. Konstantinos tahtı oğlu II. Georgios'a bıraktı.

Ancak halktan ve ordudan gelen baskının önünü alamayan genç kral sonunda halkı yatıştırmak için bu hezimetin suçlularını yargı önüne çıkarmaktan başka çare bulamadı.

Yapılan duruşmalar sonucu, 28 Kasım 1922'de aralarında Hatzianestis, Başbakan Dimitrios Gounaris, Georgios Baltatzis, Nikolaos Stratos, Nikolaos Theotokis, Petros Protopapadakis başta olmak üzere altı kişi Anadolu'daki yenilgiler (Μικρασιατική καταστροφή / Mikra Asia Katastroft) nedeniyle idama mahkûm edildi.

Duruşmalardan hemen sonra Atina'da bir aşağılama şekli olarak sandalyeye ters oturtulmuş şekilde sırtından kurşuna dizilerek idam edildi.

General Trikopis içinde idam edilme söz konusu olunca idam edilmesini önlemek amacıyla Mustafa Kemal Atatürk tarafından bir süre Ankara da misafir edilmiş ve daha sonra ülkesine geri dönmüştür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 640
favori
like
share
korter11 Tarih: 23.11.2008 19:29
çok saol ödew wardı yapmış olurum