Giulio Cesare Vanini (1585 - 1619) İtalyan, Katolik din adamı ve ateizm kuramcısı.

Küçük yaşta ailesi tarafından Cizvitlerin yönettiği okullara gönderildi. Daha sonra yine aynı tarikatın yönettiği Napoli Üniversitesine devam etti. 1603 yılında çok sofu ve gizemli bir tarikat olan Karmelitler'e kabul edildi. 1606'da Karmelit keşişi olarak hukuk doktoru oldu. 1608'de Padua'ya 1611'de de Venedik'e atandı. 1612 yılında Karmelitler ile arası açıldı ve İngiltere'ye kaçmak zorunda kaldı. Fikir ve din suçlusu sayılan Vanini, İngiltere'de Hristiyanlığın Tanrısı'nı (İsa) kabul etmediğini ilan etmiş ve görüşlerini yaymak için Hollanda'ya, Lyon'a, Paris'e gitti.

Bu dönemde iki kitap yazdı ve 1615 - 1616'da yayımladı. Bunlardan De Adminrandes'de öne sürdüğü görüşe göre; Kendisi madde olmayan bir Tanrı nasıl olurda maddi dünyayı yaratmış olabilir ki? diye sormuş ve devamında da Sonsuz olan Madde'dir, Ruh değildir. Cin, peri ve şeytanın bizzat Kilise tarafından uydurulmuş gerçekte var olmayan yaratıklar olduklarını söylemişti. İnsan hayvandan gelmedir, onun ileri bir aşamasıdır, temizidir. Sizler de Doğa'dan başka hiçbir güce sakın tapmayın. En büyük ve tek güç madde ve doğadır, demiş ve kendini Hristiyanları dinsizleştirmeye adamıştı.

1619 yılında Ateizm suçlamasıyla yakılarak idam edildi. Kitapları Vatikan'ın hala 'Yasak Kitaplar Listesi'ndedir.

Konu bağlamında araştırma yapanlar ateizmin kaynağının bizzat Roma Kilisesi olduğunu öne sürerler ve kanıt olarakta 15. ve 16. yüzyılda ortaya çıkan tüm ateistlerin bu kiliseden çıkmış olduklarını gösterirler.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share