[URL=http://imageshack.us]


Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı’nı bitirdi. Sinemaya senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak katkıda bulundu. TRT’de çok uzun süre yayınlanan “Kaynanalar” dizisini yaptı.1998 yılında “Devlet Sanatçısı” seçildi.
Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Tekin Akmansoy, meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri olmuştur.

1974 yılında başlayan Kaynanalar dizisinde Kayserili uyanık işadamı Nuri Kantar tiplemesi ile Esas olarak ön plana çıkmaştır. Bu karakteri yıllarca süren dizinin yanı sıra kaynanalar ve nöri kantar ailesi adlı sinema filmlerinde de canlandırmıştır.
1990'lı yıllarda kızı Arzu Akmansoy'un yönetmenliğini yaptığı Kaynanalar'ın yeni bölümleri yanı sıra Sonradan Göremeler gibi dizilerle uzun süre sonra televizyona geri döndü.
1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı.

Filmleri

1951 Mezarımı Taştan Oyun
1951 Kanlı Feryat
1953 Kaderin Mahkumları
1967 501 Numaralı Hücre
1974 Köyden İndim Şehire
1974 Kanlı Deniz
1975 Nöri Gantar Ailesi
1975 Kaynanalar

TV Dizileri

Kaynanalar
Emret Muhtarım
Beybaba
Sonradan Görmeler

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 687
favori
like
share
Sylar Tarih: 05.04.2009 09:47
Tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy, 70. sanat yılını düzenlenen geceyle kutladı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen geceye İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nafiz Zorlu'nun yanı sıra çok sayıda sanatçı katıldı.

Gecede, tiyatrocu Akmansoy ilk kez 40 yıl önce Devlet Tiyatroları'nda oynadığı ünlü tiyatro yazarı Friedrich Dürrenmatt'ın ''Göktaşı'' adlı eserini sahneye koyup kendisi oynadı. Akmansoy, bu oyunun kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek, sahnelerden uzak kalamayacağını söyledi.

Gecede İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün, Tekin Akmansoy'un yanına gelerek bir süre sohbet ettikten sonra kendisini kutladı.

Geliri, Türk Eğitim Vakfı'na bağışlanan gecenin sponsorluğunu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptı.