[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Halk arasinda Üc Göz olarak adlandirilan ve kapladigi alani, sanati, mimarisi ile antik dönemin en seçkin kentlerinden biri olan Tralles (Tiral), Aydin ilinin I km. kuzeyinde yer almaktadir. Heykel sanatinin dünyaca ünlü iki ünlü heykeli olan Appoinletisi ve Tavriskos taraFindan yapilan Farnese Bogazi ve Genç Atlet (Ephebos) Tralles'te bulunmustur.

[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Bati bölgedeki Dedekuyusu Höyügünden buradaki yerlesimin MÖ. 4500 yillarina dayandigi anlasilmaktadir.
[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Hamam, çesitli dönemlerde çokça kazi çalismalari yapilan Tralles'te bulunan en önemli kalintilarin basinda gelmektedir. Hamam kompleksi Roma dönemine ait olup, 25.000 m2 lik bir alani kaplamaktadir.
[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Tralles ayrica burada üretilen kirmizi renkli çanak çömlekler ile de ünlüydü. Bunun yanisira kent, Lidya döneminde Karya, Klikya, Iran, Suriye ve Uzak Dogu dan gelen ticaret mallarinin toplandigi ve limanlara gönderildigi dagitim merkezi görevini üstlenmesiyle de önem kazanmisti

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1362
favori
like
share