[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Aydinin Germencik ilçesine bagli olan Magnesai antik kenti, tarihte önemli olaylara sahne oldugu için Olaylar Kenti olarak anilmaktadir.

[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Antik kent en çok M.0.3 yy.a ait Artemis ve Zeus tapinaklari ile bilinmektedir. Artemis Tapinagi ve Artemis sunagi portikolarla çevrili kutsal alanin ortasinda yer almakta, dogusundaki kutsal kapiyla da agoraya baglanmaktadir.

[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Artemis Tapinagi Anadolu'daki en büyük dördüncü tapinaktir. Sunak ise tapinagin batisinda yer almaktadir ve günümüzde sadece temeli görülebilmektedir.
[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Magnesai kentinin en görkemli dönemleri Bergama Kralligi zamaninda olmus,bu dönemden önce isePersler, Büyük iskender ve onun kurdugu Hellenistik dönem kralliklarinin bir sehri niteligi tasimistir.

[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]Yöredeki diger bazi antik kentler gibi, Magnesia da yakilip yikilmis. Fakat hala devam etmekte olan kazilar sayesinde pekçok kalinti gün isigina çikartilmistir. Bunlardan bazilari tapinaklar disinda 26.000 m2 lik alani kapsayan agora. Gümüs Çay kenarindaki hamam, M.O. 3 Y'dan kalan tiyatronun duvarlari, Magnesia'da görülebilen en yüksek yapi olan gymnasion, tamami agaçlar ve makiler altinda olan stadion ve Bizans döneminde halki Persler'den korumak için yaptirilan surlarinin

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share