Hobiler boş vakitlerinizde ruhunuzu dolu tutan etkinlikler. Herkes bir hobi sahibi olabilir. Bir ya da birkaçıyla uğraşarak hem kendinizi geliştirip zamanınızı değerlendirebilirsiniz, hem de yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Yalnızlığını gidermek, bir kız arkadaş bulmak, yeni iş bağlantıları kurmak için hobi kurslarına yazılanların sayısı hiç de az değil. İşte size birçok sosyalleşme önerisi. Siz sadece nasıl tiplerle karşılaşmak istediğinize karar verin.

MUTFAK, YEMEK VE ŞARAP
Yeme-içme kursları gittikçe daha da popülerleşiyor. Bir yemek kursuna yazılabilir, şarap tadımına gidebilir, tadım gezilerine katılabilirsiniz.

KİM GİDER?
Entelektüeller, kültür-sanat meraklıları, gurmeler, romantikler, evlenme hazırlığı yapanlar, yalnız yaşayanlar, yalnız babalar, lezzet düşkünleri, çikolata tutkunları, İtalyan ya da Fransız hayranları. Aklınıza gelebilecek sayısız türde insan artık boş vakitlerini yemek kurslarında dolduruyor.

KAÇA PATLAR?
30 liradan başlayan küçük günlük tadım etkinliklerinden 15 bin liralık yurtdışı gurme turlarına kadar bir sürü alternatif var.

NEYE YARAR?
Mutfakta lezzeti ve yaratıcılığı ön plana çıkaran bu kurslar sayesinde damak tadınızı geliştirerek, kendi mutfağınızı yaratmaya bile başlayabilirsiniz. Ve hatta özel bir yeteneğiniz olduğunu keşfederseniz bunu bir işe dönüştürebilirsiniz bile. Böylece hem hoşça vakit geçirme hem de yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı yakalayabilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni tariflerle ailenize ya da dostlarınıza hoş süprizler hazırlayabilirsiniz.

BİR ÖNERİ: Pratik Dünya Mutfağı
Pratik Dünya Mutfağı kurslarında, çoğu evdeki malzemelerle yapılabilecek arrabbiata, pesto gibi cezbedici makarna sosları, ev yapımı tortellini, ravioli veya ince hamurlu pizzalar, avokadolu Meksika sosları öğreniliyor. Dersler, çalışanlar için 19.00’da başlıyor, hafta sonu seçeneği de var. Tek bir derse katılabileceğiniz gibi, farklı mutfaklardan seçimler yaparak aylık program oluşturabilirsiniz. Tüm malzemeler SMN Tat Merkezi tarafından karşılanıyor, yaklaşık üç saat süren dersin sonunda yapılan yemekler hep birlikte yeniliyor. Ücreti 89 lira.


YÜRÜYÜŞ GEZİ VE TREKKİNG
Hırpalanmadan bitirebileceğiniz, kolay bir trekking rotası mutlaka bulabilirsiniz. Fakat unutmayın, gezi ne kadar uzarsa ve zahmetliyse sosyalleşme ve muhabbet o kadar hızlı ilerliyor.

KİM GİDER?
Çevreci-gözlemci tipler, tarih ve botanik meraklıları, macerapest işadamaları, hiperaktif sanatçılar, üniversite öğrencileri ile onlara ayak uydurabilecek orta yaşlılar, kültür ve yardımlaşma derneği üyeleri, tarih, botanik ve kültür uzmanları.

KAÇA PATLAR?
Trekking firmaları hafta sonu faaliyetleri için 50 liradan başlayan ücretler talep ediyor. 50 liraya yakın civar, 7 bin dolara egzotik yerler var. Ama ister yakın ister uzak, en azından bir yürüyüş ayakkabısı gerekecek.

NEYE YARAR?
Bir trekking organizasyonuna katılarak şehir hayatının karmaşasından uzaklaşabilir, temiz havada doğal hayatı içinizde hissedebilirsiniz. Fazla kalorilerinizi yakabilir, sarf ettiğiniz eforla birlikte kendinize yeni yol arkadaşları edinebilirsiniz. Görmediğiniz, tanımadığınız ne kadar kuş, börtü böcek olduğunu fark edecek, doğanın mimarlığına hayran kalacaksınız.

BİR ÖNERİ:
Likya yürüyüşü
Anadolu’nun antik kültürleri içerisinde en çok hayranlık uyandıran uygarlık Likya. Antik Likya’nın patikalarında, bir antik kentten diğerine süren keşif ve macera dolu bir yolculuk. Antik Likya olarak adlandırdığımız bu coğrafya, Akdeniz bölgesinde yer alan, Teke Yarımadası’nın büyük bir bölümünü kapsıyor. 9 gün sürüyor. Göynük Kanyonu, Beydağlar, Beycik köyü, Çıralı koyları, Musa Dağı, Krokys, Olimpos, Gelidonya Feneri gibi tarihi ve doğa harikası yerlerden geçiliyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 9843
favori
like
share