Muğla Datça Resimleri

Datça Resimleri

DATÇA
Datça,Türkiye'nin en güneybatı ucunda bulunan, şirin bir ören yeridir. Marmaris'ten 90 km uzaklığındaki Datça Yarımadası'nın bir yüzü Akdeniz'e; diğer yüzüde Ege'ye bakıyor.Zaten burayı da farklı kılan hem Ege'de hem de Akdeniz'de denize girebilmeniz.Datça Yarımadası'nın en dar yeri 800 metreye kadar iniyor.Hatta bir dönem burayı kaldırıp ada haline getirmeyi bile düşündüler.Yalnız yerli halkın tepkisi ile karşılaşıncabu düşüncelerinden
vazgeçtiler. Buranın ada haline getirildiğinde daha fazla turist çekeceği düşünülmüştü.düşünülmüştü.Fakat halk , doğanın tatil köyleri ve otellerle tahrip edilip, bunun da deniz kirliliğine neden olacağını düşündüğünden bu projeyi istemedi.

TARIHI
Datça M.Ö 4. veya 5.yüzyıla ait bir geçmişe sahip.Persler'in İonya'ya girmesi üzerine Knidosluların, Balıkaşıran mevkiinde bu dar alanı kazmaya çalışarak, tamamen kendilerine ait bir yurt haline getirmek istemişler.Çok istedikleri halde yarımadayı anakaradan koparamamışlar.Datça'ya ait çok özel bir söz vardır;"Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olmasını isterse Daça Yarımadası'na bırakır" Bu söz boşu boşuna söylenmemiş.Bunun bir hikayesi var.Anlatılanlara göre: 500 yıl önce İspanyol korsanlar Datça'nın açıklarından geçerken, gemideki cüzzamlı hastaları atmaya karar vermişler.Onları Sarıliman Koyu'na bırakmışlar.Ölüme terkedilen cüzzamlılar Datça'nın havası sayesinde iyileşmişler.
ULASIM
Marmaris yolundan 90 km daha içeriye doğru devam etmek gerekiyor.Yalnız bu mesafe kısa olduğu halde yol dar ve çok virajlı.Ama yine de bu yolu katedip, Datça'yı görmelisiniz. Herşeyiyle çok beğeneceksiniz.Hatta bir daha gelmek isteyip;birkaç sene sonra da yazlık bile alabilirsiniz. Bunun yanında her yarım saatte bir Datça'ya Marmaris otogarından minibüsler kalkıyor.. Uçakla seyahat etmek isteyenler için Dalaman-Datça arası 178 km. Bodrum'da tatil yapıp,gezmeğe gelmek isteyenler ise deniz otobüsü ve feribotları kullanabilirler.
DOGASI
Datça'nın en önemli özelliklerinden biri havanın bol oksijenli oluşudur.Ve yaz aylarında yüksek sıcaklık olmasına rağmen esen serin rüzgarlarıdır.Datça'da sıcaklıktan rahatsız olmayacak ve rahat edeceksiniz. Datça'nın diğer önemli özelliği ise serin ve temiz denizi.Yüzerken denizin dibinden geçen balıkları rahatlıkla görebiliyosunuz.Yani hiçbir kirlenmeye maruz kalmamış.Bunun nedeni de Datça'nın virajlı yolları.Diyebilirim ki herşeye rağmen bakir doğasını koruyor.Sörf ve dalış tutkunları için temiz denizi ve koyları gidilmeye değer.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2347
favori
like
share