Ahmet Piriştina Kimdir - Ahmet Piriştina Resimleri - Ahmet Piriştina Biyografisi - Ahmet Piriştina Hakkında

Ahmet Piriştina (d. 8 Nisan 1952 Buca, ö. 15 Haziran 2004 İzmir), Türk siyasetçi

Ahmet Piriştina 8 Nisan 1952'de İzmir Buca'da doğdu. II. Dünya Savaşı sonrasında Kosova'dan göç etmiş Arnavut kökenli bir ailenin çoçuğuydu. İlköğretimini Buca'da tamamlayan Piriştina, ortaokulu İzmir Saint Joseph'te, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi ve Türkay Koleji'nde tamamladı. Piriştina 1976 yılında eşi Mine Piriştina ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu ve bir kızı dünyaya geldiSiyasi Yaşamı

Ahmet Piriştina, 1992 yılından itibaren Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkan Vekilliği görevini de yürüttü. Piriştina'nın siyasetle ilk somut ve sıcak teması, 1991 yılında DSP'den milletvekili adaylığı oldu. Ancak milletvekili seçilemedi. Politikaya attığı ilk adım, 1994 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği oldu. Piriştina aynı zamanda bu görevini DSP grup sözcüsü olarak sürdürdü. 1995 yılında İzmir milletvekili oldu. KİT yan kuruluna (komisyon) daimi üye seçildi. TBMM genel kurul salonunun yenilenmesi ile ilgili yan kurulda başkanlık, Uğur Mumcu suikastini araştırma yan kurulu üyesi olarak görev yaptı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Ahmet Piriştina'nın siyasi macerası 1999 yerel seçimlerinde DSP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle yeni bir döneme girdi. Bu dönemde, kendisinden daha önce görev yapan büyükşehir belediye başkanlarınca başlatılan ve İzmir'i daha çağdaş bir konuma taşıyan İzmir Büyük Kanal Projesi, İzmir Kordonboyu Projesi ve İzmir Metrosu gibi projelerin daha ekonomik ve daha çabuk bitmesini sağladı. Piriştina büyükşehir belediyesinin Fen İşleri bölümünün altyapısını kullanarak İzmir'deki birçok ilk ve orta dereceli okulun elden geçirilmesini sağlarken, Büyükşehir Belediyesine bağlı Eşrefpaşa Hastanesinin olanaklarıyla ilköğretim okullarında sağlık taraması yaptırdı. Sosyal güvencesi olmayan yoksul öğrencilerin ameliyat dahil tedavi masraflarını belediye bütçesinden ayrılan kaynakla gerçekleştirdi.

Yaptıklarıyla İzmirliler'in desteğini arkasına alan İzmir aşığı Piriştina, "Değişim Sürecek" sloganıyla girdiği 28 Mart 2004 yerel seçimlerini CHP'nin adayı olarak ikinci kez ve büyük bir farkla kazandı. 15 Haziran 2004'de ani bir kalp krizi sonucu yaşama veda etti. Tüm İzmir'lilerin rekor düzeyde katıldığı ve "dantel gibi" işlediği Konak Meydanındaki törenin ardından Aşağı Narlıdere mezarlığında defnedildi.

Yaptıkları ve boşluğu halen tüm İzmir'liler tarafından hissedilmektedir. Yerine kendi partisine mensup bir belediye başkanı seçilmesine rağmen boşluğu halen doldurulamamıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share