Dernekpazar Yenice Köyü
Yenice Köyü Resimleri


Yenice, Trabzon ilinin Dernekpazarı ilçesine bağlı bir köydü
Tarihi
Yenice Köyünün tarihi çevredeki en eski köy olan Çalışanlar Köyü'ne dayanmaktadır. Son olarak Günebakan Köyü'nden ayrıldığı rivayet edilir. Köyün eski adı Mardadas olup, köy adları yenilenirken çevredeki en yeni köy olmasından esinlenerek, Yenice adı kabul edilmiştir.

Kültür

Doğu Karadeniz'in bir çok köyü gibi, Yenice Köyü'nün gelenek görenek ve yerel kültürü göç ve küreselleşme nedeniyle yok olmak üzeredir. Yakın bir geçmişe kadar yaşayan seyir, ırgat, köy düğünü, yaylacılık, giyim kuşam vb. kültürel olgular artık ya tamamen yok olmuş veyahut da modernize olmuştur. Yöresel yemek ve tadlar ise nispeten varlıklarını muhafaza etmiştir. Özellikle kuymak, tiroklosti, turşu, kavut, mısır ekmeği, tzumur, pezerkenaşi, yöresel makarna, arpa ve mısır çorbası gibi tadlar halen yaşamaktadır.

Coğrafya

Trabzon iline 75 km, Dernekpazarı ilçesine 6 km uzaklıktadır. Güneyde Çalışanlar ve Günebakan köyleri, kuzeyde Kondu ormanları, doğuda Tüfekçi köyü, batıda ise Çikoşo tepesi ile çevrilidir. Köyün geneli güney ve güneydoğu yönlerine bakmaktadır. Rakım 350-650 arasındadır. Köyün ulaşım ağı son yıllarda geliştirilmiştir. Batıda Çikoşo ve Kusbiti tepelerinden Sürmene ilçesiyle, kuzeyden Kondu ve Güney Mahalleleri ile, yine Çikoşo ve Kusbiti üzerinden Sultanmurat ve diğer yaylalar ile ulaşımı mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 230
1997 238

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Dursun Albayrak
1999 - Dursun Albayrak
1994 - Dursun Albayrak
1989 - Dursun Albayrak
1984 - Dursun Albayrak
.... - Halil Macit

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ise de faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


dernekpazarı,dernekpazari,dernekpazarı atatürk,dernekpazarı com,dernekpazarı eğitim vakfı,dernekpazarı vakfı,trabzon dernekpazarı,www dernekpazarı,www dernekpazarı com,çaykara dernekpazarı,çaykara ve dernekpazarı,dernekpazarı atatürk ilköğretim,dernekpazarı atatürk ilköğretim okulu,dernekpazarı belediyesi,dernekpazarı derneği

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1922
favori
like
share
İSLAM Tarih: 23.11.2008 20:11
DERNEKPAZARLIYIM.