Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, (d. 1936 Eskişehir)
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, Anadolu Üniversitesi eski rektörü.Eğitim Yaşamı

Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi'nde okudu.1962'de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk mezunları arasında yer aldı. 1966 yılında doktorasını tamamladı. 1968 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu.


Akademik Yaşamı

1976'da mezun olduğu akademinin başkanlığına seçildi. 1982'de Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. 1987'de aynı göreve tekrar atandı. Ayrıca, 2 dönem Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığını yürüttü. 1994 yılında 3984 Sayılı Kanununun çıkarılmasıyla bu görevinden ayrıldı. Türkiye'nin ilk Sinema ve Televizyon Okulu'nun kuruluşunu Eskişehir'de gerçekleştirdi. Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün birebir boyutlardaki balmumu heykeli, yine Prof. Büyükerşen tarafından yapılmıştır.


Siyasi Yaşamı

18 Nisan 1999 Seçimleri'nde Demokratik Sol Parti'den aday olan Prof. Büyükerşen, oyların %44'ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde, oylarını %45'e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi. Aydın Doğan Vakfı'nda yönetim kurulu üyesi olan Prof. Büyükerşen, aynı zamanda Kanal D'nin kurucularındandır.

DİSK önderliğinde gerçekleşen "Solda Birlik" toplantılarında ve diğer sol senaryolarında adı sık sık geçen Prof. Büyükerşen, DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından yapılan genel başkanlık teklifini geri çevirdi. Prof. Yılmaz Büyükerşen; evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.


Güzel Sanatlara Yaklaşımı

Büyükerşen, resim ve heykel gibi güzel sanatlara yatkınlığını rektörlüğü döneminde üniversitelere açtığı bölümler ile, özel yaşamında da özellikle yarattığı balmumu heykellerde göstermiştir. Belediye başkanlığı döneminde ise Eskişehir'e koyduğu heykeller ile sanata ilgisini belli etmiş, bu heykeller ile halka mesaj verme amacı gütmüş, zaman zaman tepki toplamış, eleştirilmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3631
favori
like
share
dyLanker Tarih: 18.08.2010 01:25
Eskişehiri eskişehir yapan adam . ve DSP'nin başına geçmeyi hakettiğini düşündüğüm bir politacı. her zaman çok beğenmişimdir
sevil1903 Tarih: 20.05.2010 20:02

Eskişehirde Kurulan Yapay Ada

[URL]http://www.main-board.com/eskisehir/403390-ask-i-sehir-eskisehir.html#post4215516BBC Büyükerşen'i kahraman ilan etti!BBC World tarafından hazırlanan '12 şehir ve kahramanı' belgeseli arasında Eskişehir ve şehrin belediye Başkanı Büyükerşen de var.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, BBC World tarafından dünya genelinde belirlenen "12 şehir ve kahramanı" arasında Eskişehir ile kendisinin de bulunuyor.

Büyükerşen, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen "Aydınlarla Yüz Yüze" faaliyetine katılmak üzere Bursa’ya gitti.

Güneşten yanmış olduğu gözlenen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, bunun sebebini BBC’den gelen basın heyetiyle beraber kent içinde açık havada saatlerce çekime katılması olarak açıkladı.

BBC’nin kentte niye çekim yaptığını da anlatan Yılmaz Büyükerşen, BBC World tarafından dünya genelinde “12 şehir ve kahramanı” seçildiğini, bu şehirler arasında Eskişehir’in de yer aldığını ve büyükşehir belediye başkanı olarak da kendisinin “şehrin kahramanı" olarak değerlendirildiğini söyledi.

Bu durumun çok onur verici olduğunu ve hem Türkiye’yi, hem de Eskişehir’i dünyaya tanıtma açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Büyükerşen, Eskişehir’deki hizmetlerin, yapılan işlerin çekimlerini yapan BBC ekiplerinin, "O kadar çok iş yapmışsınız ki, biz bunları nasıl sığdırıp anlatacağız?” diye hayret içinde kaldıklarını ifade etti.

Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’deki hizmetlerin aralıksız sürdüğünü vurgulayarak, "Eskişehir, dünya kenti olduğunu kanıtladı” diye konuştu.

sevil1903 Tarih: 23.04.2010 11:42
Yılmaz Büyükerşen Balmumu - Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri - Yılmaz Büyükerşen Atatürk Heykelleri
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan ve Karşıyaka'daki Latife Hanım Köşkü'nde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım'ın bire bir benzeri balmumu heykeller,sevil1903 Tarih: 27.03.2009 19:34
Biraz tesadüf, biraz da inatçılığı ile hayatı değişen heykeltıraş başkan Yılmaz Büyükerşen
''Atatürk'ün yüzünü en iyi ben biliyorum''
1936 doğumlu olan Büyükerşen, 1973'te profesör oldu. İlk karikatürü 14 yaşında Hürriyet'te yayınlandı, 16'sında ilk karikatür sergisini açtı. Türkiye'nin ilk TV okulunun kuruluşunu Eskişehir'de gerçekleştirdi. Halen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: 48 Yıl Önce İngiltere'de Bir Müzede Atatürk'e Hiç Benzemeyen Heykeli Görerek Bu Sanatı Yapmaya Karar Verdim"
Birçok müze ve sergi salonlarındaki ünlü liderlerin balmumu heykellerini yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 48 yıl önce İngiltere'deki bir müzede Atatürk'e benzemeyen heykelini görünce bu sanatı yapmaya karar verdiğini belirtti.
En son İzmir Karşıyaka'da Latife Hanım Köşkü'nde sergilenmeye başlanan Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın gerçeğini aratmayan balmumu heykelini yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, belediyeye ait bir atölyede çalışmalarını sürdürüyor.
Cumhurbaşkanlardan İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Fahri Korutürk, Kenan Evren ve pek çok liderin balmumu büst ve heykellerini boş zamanlarında yaptığını belirten Büyükerşen, "Yaptığım heykeller, Atatürk'ün 1929'lu yıllarındaki halidir. Atatürk'ün birebir yüzünü sergilemektedir. Atatürk'ün ölümünden sonra yüzünden alınan gerçek mask bu çalışmalarda aynen uygulanıyor.
Bu sanatı 48 yıl önce gittiğim İngiltere'deki bir müzede Atatürk'e hiç benzemeyen heykeli görmem üzerine yapmaya karar verdim. Heykeltraş arkadaşlarımdan aldığım bilgi ve deneyimlerle bugünlere geldim. Atatürk'ün heykelleri ve masklarında gözlerini protez, saçları da gerçek saçtan yapıyorum. Ayrıca bana herkes 'heykeltraş' diyor ancak ben maliye hocasıyım ve bu işi hobi olarak yapıyorum.
Bundan sonra da rahmetli Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit ve eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in balmumu heykelini yapmak istiyorum. Bugün gençlerimiz cumhurbaşkanlarımızdan birkaçını tanıyor. Bu heykellerin yer aldığı müzeler sayesinde gençlerimiz, geçmişle ilgili gerçeği yakından tanımalarına vesile oluyor" dediAtatürk'ün balmumu heykelini görenler ağlıyor...Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan ve Karşıyaka'daki Latife Hanım Köşkü'nde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım'ın bire bir benzeri balmumu heykeller, 4 ayda Türkiye'den ve dünyadan 60 bin ziyaretçi çekti.
sevil1903 Tarih: 16.03.2009 21:00
1936 yılında Eskişehir'de dünyaya geldi. 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin ilk mezunları arasında yer aldı. Öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Öğrenci arkadaşları ile birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile Oda tiyatrosunun ve onu takiben Belediye tiyatrosunun kuruluşunu sağladı.


Mezuniyetini takiben aynı yıl Akademinin Maliye Kürsüsüne asistan oldu. 1966 yılında Doktor, 1968 yılında Doçent oldu. Aynı yıl akademi Başkan Yardımcılığına getirilen BÜYÜKERŞEN, 1973 yılında Profesörlüğe yükseltildi. 1976 yılında Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi Başkanlığına seçildi. Başkanlık süresinin bitimi olan 1980 yılında yapılan seçimlerle yeniden Akademi başkanlığına getirildi.

Radyo ve Televizyonun eğitim ve kültür hayatında kullanılması için yaptığı çalışmalarla Ankara'daki TRT yayınlarının İstanbul'dan sonra ikinci il olarak Eskişehir'den izlenmesi için önce Akademi'de TV verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da Türkiye'de ilk renkli TV sistemini Eskişehir'de kurdu.

1971'de İletişim Teknolojisinin eğitimde kullanılmasına ve Uzaktan Öğretim ile buna ilişkin, yöntemlerin Açıköğretim Modeli şeklinde, Türk Eğitim sisteminde yer almasına ilişkin olarak başlattığı çalışmalar ve 1973 yılında Eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı "Türkiye için Açıköğretim Modeli" projesi YÖK Kanunu ve 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Açıköğretim Fakültesi olarak ülke çapında ve Bati Avrupa'nın 6 ülkesi ile Kuzey Kıbrıs'taki Türkler için uygulamaya konuldu.

1982 yılında Yükseköğretim Kanunu ile üniversitelerin yeniden düzenlenmesini takiben, Cumhurbaşkanı tarafından Anadolu üniversitesi rektörlüğüne getirilen Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN, döneminin bitiminde 1987 yılında tekrar ikinci kez Cumhurbaşkanı tarafından Rektörlüğe atandı. Bu görevinin yanı sıra, "Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu" üyeliği ve kurulun 2 dönem Başkanlığını yaptı daha sonra, 1993 yılında Yüksek Kurul yerine RTÜK Kanununun çıkarılması ile görevinden ayrıldı.

Akademi Başkanlığı sırasında, öğrencilerin kültürel donanımları için kurduğu atölye, stüdyo ve klüplerde, heykel, grafik, resim, müzik, folklor, film ve fotoğraf çalışmalarına bizzat katılan ve yöneten Yılmaz BÜYÜKERŞEN, Türkiye'nin ilk "Sinema ve Televizyon Okulu'nun kuruluşunu da Eskişehir'de gerçekleştirdi. Akademi Başkanlığı sırasında başlattığı kültür ve sanat çalışmalarını Rektör olunca

"Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu" (daha sonra fakülte),

"İletişim Bilimleri Fakültesi",

"Devlet Konservatuvarı" ve

"Edebiyat Fakültesi" adı altında kurumlaştırdı.


'in tasarısına ve tercihine göre şekillenen Anadolu Üniversitesi Kampusü'ndeki tesislerde birisi büyük operalara elverişli olmak üzere, değişik büyüklükte 7 adet sahneli salon, 3 adet sergi galerisi bulunmaktadır. Üniversite kampüsünün peyzaj mimarisine de önem veren BÜYÜKERŞEN, aynı zamanda bizzat heykel sanatı ile uğraşmaktadır. Atatürk'ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981 yılında Eskişehir'in 100 köyüne hediye ettiği büstler ile Mihallıççık, Mahmudiye, Seyitgazi ilçeleri ile Gemlik'in Karacaali ve Kapaklı köylerindeki Atatürk heykelleri BÜYÜKERŞEN'in imzasını taşımaktadır. Ayrıca, Gaziantep Vilayet Binası önündeki bronz Atatürk heykelini de yapan Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN,


Türkiye'de "balmumu mumya heykel" yapımında tek isim olup, Anıtkabir Müzesi'nde sergilenen Atatürk Mumya heykeli ile II.TBMM binasındaki mumya heykeller ve Makedonya Manastır Askeri İdadi Müzesi'ndeki "17 yaşında Atatürk" mumyası onundur.


1992 yılında yapılan Rektörlük seçiminde en yüksek oyu alması sonucu tekrar Cumhurbaşkanı tarafından Rektörlüğe atanan Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN'in bu görevi, YÖK Kanununa ilave edilen "iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz" hükmü nedeniyle sona erdirildi. Akademi Başkanlığı ile Rektörlüğü sırasında çeşitli eğitim, araştırma ve yayın kurumlarının kuruluşunu sağlayan, Anadolu Üniversitesini, bünyesinden 3 yeni üniversite daha çıkacak kadar büyüten, çeşitli kitap ve makaleleri olan ve 1993 yılından sonra Anadolu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığının yanı sıra İletişim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde de bulunan BÜYÜKERŞEN, kurucuları arasında yer aldığı "Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı"nın Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olup, bütün Türkiye'de "Çağdaş Halkevleri ve Köy Enstitüleri Modeli" diye nitelendirilen "Eğitim Parkları" ve "Semt Eğitim Birimleri"nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür.


18 Nisan 1999 seçimlerinde, oyların %44'ünü alarak, DSP listesinden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Büyükerşen, aynı zamanda Avrupa Komisyonu Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Başkanlığına getirildi ve 2004 yılına kadar bu görevini sürdürdü.


Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Eskişehir'de “Kentsel Gelişim Projeleri” paketini uygulamaya koyan Büyükerşen, Porsuk Çayı'nın sulama kanallarının ıslahı ile içinde botlarla ulaşımın başlatılması, taşıt ve yaya köprülerinin yenilenerek afet riskinin azaltılması, kentiçi ulaşımında Hafif Raylı Sistemin kurulması, tarihi Odunpazarı Evlerinin yeniden düzenlenmesi ve restorasyonu, Kalabak İçme Suyunun 45 km'lik isale hattı ve depolarının modernize edilip, şişeleme fabrikası kurularak yurtiçi ve yurtdışı satışı, Kapalı Pazar Marketlerin başlatılması, Büyük Park ve Kent Parklarının yapılıp, şehrin heykellerle donatılması, Beton Malzeme Üretim Fabrikası ile Akıllı Kartla Su Sayaçları Üretim Tesisleri, Ekmek Fabrikası ve çeşitli konularda mal ve hizmet üretimi yapan Belediye Şirketlerinin, kadınlar ve çocuklar için beceri kursları veren eğitim merkezlerinin kurulması gibi hizmetleri gerçekleştirilmiştir.


Bunların yanısıra, Haller Gençlik Merkezini, Şehir Tiyatrolarını, Belediye Senfoni Orkestrasını kurup, Opera ve Tiyatro Binalarını gerçekleştiren Büyükerşen, kente hizmetleri ile ilgili çeşitli ödüller almıştır. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yine DSP adayı olarak oyların %45'ini alarak ikinci kez Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen evli ve iki çocuk, iki torun sahibidir.