Dernekpazarı Akköse Köyü

Akköse Köyü Resimleri

Zeno Köyü[COLOR=brown]İlçe merkezine uzaklığı 3 km’dir. 2000 yılı sayımına göre nüfusu 434’tür.

1486 tarihli Mufassal Tımar defterinde, bugünkü Dernekpazarı ilçe sınırları içinde belirtilen 4 köyden biri Zino (Zeno)’dur. 1948 yılında, Zeno iki muhtarlık olarak yeniden yapılandırılmıştır. Köyün ortasından geçen Aksilisa deresinin bir tarafında bulunan bölgeye, derenin adına bağlı kalarak Zeno Akköse, diğer tarafında kalan bölgeye Zeno Ulucami adı verilmiştir.

1960 yılındaki düzenlemelerle “Zeno” sözcüğü kaldırılarak köylerin adı Akköse ve Ulucami olarak belirlenmiştir. Hacıfettahoğulları, Kaldırımoğulları, Gürcüoğulları, Kahramanoğulları, Kaçaloğulları, Koskaoğulları, ve Kuzoğulları köye ilk yerleşen ailelerdir.

Köyün arazisi kısmen engebeli olmasına karşın, diğer köylere oranla düzdür. Arazisinin büyük bir bölümü ormanlık ve çayırlıktır. Balıyla ve efsaneleriyle ünlü Ancumah bu köyün arazisi içindedir. Akköse köyünde başlıca tarım ürünü çaydır. Tarımda kullanılan arazinin yüzde altmışı çay bahçesidir. 1929 sellerinde en çok can ve mal kaybı veren köydür. 1959 ve 1990 yılında da heyelana maruz kalmıştır. 2 Ağustos 2005 tarihindeki afette de büyük zarar görmüş, merkezde birçok ev tehlike arz ettiğinden tahliye edilmiştir.

Bursa, İstanbul, Ankara, İzmit, İzmir gibi illere yerleşen köylülerin birbirleriyle dayanışması son derece güçlüdür. Göç eden aileler köyle bağlantılarını kesmemiştir. Eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Değişik alanlarda önemli bilim adamı, bürokrat ve siyasetçi yetiştirmiş bir köydür.

Yol, su, elektrik ve telefon hizmetleri ulaşan köyün yaylaları Ancumah ve Alaysa’dır.dernekpazarı,dernekpazari,dernekpazarı atatürk,dernekpazarı com,dernekpazarı eğitim vakfı,dernekpazarı vakfı,trabzon dernekpazarı,www dernekpazarı,www dernekpazarı com,çaykara dernekpazarı,çaykara ve dernekpazarı,dernekpazarı atatürk ilköğretim,dernekpazarı atatürk ilköğretim okulu,dernekpazarı belediyesi,dernekpazarı derneği

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2705
favori
like
share