Dengir Mir Mehmet Fırat- Dengir Mir Mehmet Fırat Biyografisi - Dengir Mir Mehmet Fırat Hakkında

Dengir Mir Mehmet Fırat (d. 8 Ağustos 1943, Kahta, Adıyaman, Türkiye), Kürt kökenli Türk avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21., 22. ve 23. dönem milletvekili olan Fırat, aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Kurucular Kurulu ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesidir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Çiftçilik, Serbest Avukatlık, İhracatçılık, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı, XXI. Dönem Adıyaman, XXII. Dönem Mersin, XXIII. Dönem Adana Milletvekilidir. Evli ve 2 Çocuk babasıdır.

Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekillik ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği yapmıştır. Dayısı M. Sırrı Turanlı 1957-1960 yıllarında Adıyaman senatörlüğü yapmıştır. Diğer dayısı Ali Avni Turanlı da 1963-1973 dönemi Adıyaman milletvekilliği yapmıştır.

Fırat, The New York Times'da yer alan "Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı" şeklindeki sözlerinden dolayı büyük tepki topladı.

Dengir ismi Farsça ve Kürtçe'de "büyük ses";Mîr ise Kürtçe'de "Bey"anlamına gelir. Mir Mehmet, Fırat'ın 19 göbek önceki dedesinin ismidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share