Eğitim İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde tamamladı. 1971 yılında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden mezun oldu.


Yayın ve Çalışmalar Aynı yıl hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı'na girdi. Hesap uzmanı olduktan sonra, bir yıl süre ile Fransa' da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdüren Kılıçdaroğlu, 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü'ne daire başkanı olarak atandı. Daha sonra aynı Genel Müdürlükte, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.

1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü'ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçdaroğlu, Ocak 1999 ayında kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu.

8. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında, "Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu" Başkanlığını yaptı.

Hacettepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Türkiye iş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Halen istanbul Milletvekilliği görevini yürütmektedir.


Ödüller 1994 yılında "Ekonomik Trend Dergisi'nce konusunda yılın bürokratı seçildi.


Ek Bilgi Evli ve üç çocuklu olan Kılıçdaroğlu'nun yayınlanmış üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 868
favori
like
share
hakan2230 Tarih: 24.05.2010 23:20
Abartmaya gerek yok..Devrim niteliğinde bir şey yapmadı henüz..çok büyük bir şey değiştirdiği de yok..ama şu var ki..özlenen ve beklenen bir umut getirdi yanında..önemli olan nokta bu..fakat çok yıpratılıcak..hatta başlandı bile..çok karalama kampanyası düzenlenicek..önü çok kapanıcak..üstesinden gelebilecek biri..dilerim her şey güzel gelişir..
sevil1903 Tarih: 19.05.2010 12:31
İşte CHP'nin yeni lider adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hayatından satırbaşları


- Tapu Memuru Kamer Bey ve ev kadını Yemuş Hanım’ın dördüncü çocuğu olarak Tunceli’nin Nazimiye İlçesi’nde 17 Aralık 1948’de doğdu.

- Babasının Kureyşan aşiretinden olmasına karşılık, annesi Kamer Genç’in de mensubu olduğu Areli aşiretinden bir ailenin kızı.

- Annesinin Ermeni kökenli olduğu iddiaları ortaya atıldığında “annem Ermeni de olabilir, Kürt de olabilir, Rum da olabilir. Bu durumun başka bir şekilde sorgulanmasını doğru bulmam” diye açıklama yapmıştı. Annesinin isminin Yemuş olmasını “nüfus memurunun azizliği” diye yorumluyor.

- Babası Karabulut olan soyadını, yaşadıkları köyde herkesin soyadının aynı olması nedeniyle değiştirmiş. Büyük dedesinin eşkiya olması nedeniyle soyadı olarak Kılıçdaroğlu soyadını seçmiş.

- Alevi bir ailenin ferdi olarak “dedelik makamında” olduğu biliniyor ancak “Bu kültür olmakla beraber hani o kültürü uygulayan bir kişi değilim. O da, yetişmem, bürokraside görev yapmam dolayısıyla bizim hani o bağlantıda bir şey yapmamız zaten mümkün olmuyor” diyor.

- Dört erkek iki kız kardeşi var. Erkek kardeşlerinden biri, kendisinden iki saat sonra doğan ikizi. İki saat büyük olması nedeniyle kendisine “abi” diyen Adil Kılıçdaroğlu, bu yıl CHP’den istifa edip DP’ye katıldı. Kocaeli’de yaşayan ikizi SEKA’dan işçi emeklisi.

- Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra Eskişehir ve Ankara akademi sınavlarını kazandı ancak Ankara’yı tercih etti. Kendi deyimiyle Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okulun “inek” öğrencilerinden biri oldu.

- 68 kuşağından sol görüşlü bir üniversiteli olarak o dönem kurulan Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Bilim Kurulu’nda görev aldı. Toplumsal ve Kültürel Eylemler Derneği Başkanlığı yaptı.

- Üniversite öğrencisi iken hemen bütün öğrenci eylemlerine katıldı.

- Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin önünde bir eyleme katıldıktan sonra Ulus’a doğru yürürken iki kişi koluna girdi ve “Bizimle geleceksin” dedi. Numune Hastanesi’nin karşısındaki sonradan “komandoların kontrolünde idi” diye anlattığı Ticaret-Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’na gittiler. Kimliklerini aldılar, dışarıya çıktılar ve Kültür Bakanlığı’nın arkasında 5-6 kişi üstüne saldırdı ve “iyi bir dayak” yedi.

- 1971’de mezun oldu ve aynı yıl hesap uzmanlığı sınavını kazanıp Maliye Bakanlığı’nda memuriyetine başladı. 1983’te, önce Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı, sonra da genel müdür yardımcısı oldu. 1991 senesinde Bağ-Kur, bir sene sonra da SSK Genel Müdürlüğü’ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığı da yaptı.

- Siyaset yaşamı 11 Ocak 1999’da SSK Genel Müdürlüğü’nden kendi isteğiyle emekliye ayrılmasıyla başladı. DSP’den 18 Nisan 1999’daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak ayrılmasına rağmen, Ecevit kendisini aday yapmadı.

- Havettepe Üniversitesi’nde ders vermeye başladı ve Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği başkanlığı yaptı. Bu sırada CHP’nin Bilim Kültür Platformu’na davet edildi. Sonra Deniz Baykal’ın davetini kabul edip CHP’ye girdi ve önce Parti Meclisi’ne, sonra da MYK’ya seçildi.

- İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi iken 3 Kasım 2002’de genel seçime girdi ve CHP Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Oğlu da finale kaldı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilkent Kamu Yönetimi mezunu olan oğlu Kerem şu anda Sert-Sessiz isimli bir rock grubunda bateri çalıyor. Kerem Kılıçdaroğlu’nun grubu Sert Sessiz, Roxy Müzik Günleri’nde finale kalan 12 müzik grubundan biri. Yarışmanın finali 21 Mayıs’ta yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanından genç müzisyenleri bir araya getiren ve sektöre ve dinleyiciye tanıtan Roxy Müzik Günleri, bu yıl 15’inci yılını kutluyor. Tüm müzik türlerinin sunulduğu festivalde Roxy Birincilik Ödülü’nü kazanan grup, single albüm ve video klip hakkı kazanıyor.
mihmandar Tarih: 07.01.2009 19:29
iyi mübarek olsun hayırlı olsun sevenlerine...
gönülyorgunu Tarih: 07.01.2009 17:21
cumhurıyet partısınde daha nıce kılıctaraloglular var kısılıgıde tartısılmaz onurlu gururlu
TMOLOS Tarih: 01.01.2009 23:56
Kemal Kılıçdaroğlu' da Deniz Baykal'dan umudu kesmiş ki, muhalefeti tek başına yapıyor. Hem AKP nin yolsuzluklarının üzerine gidiyor, hem de CHP nin muhalefet imparatoru olmaktan memnun Deniz Baykal' ının suskunluğuna baş kaldırıyor. CHP hala kene gibi yapışmış Baykal'dan kurtulamıyor.
DİDEM Tarih: 01.01.2009 22:56
teşekkürler
ChE Tarih: 01.01.2009 20:39
adama helal olsun wala
FreddyKrueger Tarih: 01.01.2009 00:07
FreddyKrueger Tarih: 01.01.2009 00:05
Ankara Belediye'si Kılıçdaroğlu'nun yaptığı uyarıyı dikkate aldı

Belediye, doğalgaz abonelerinden fazla para aldığını kabul etti. Dava açılsın açılmasın abonelerden alınan fazla ücretler iade edilecek.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile girdiği tartışma programında, doğalgaz abonelerinden fazla para alındığını kabul etmesinin ardından, 2004 yılında abone olurken, sayaç parası ve bağlantı parası olarak fazla para alınan 2 bin 275 kişiye 123 dolar ödeme kararı aldı. İncelemelerin sürdüğü, benzer durumdaki abone sayısının 4 bini bulabileceği bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), EGO Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılında abone olanlardan iki kez abone ücreti alındığını saptadı. Bu paranın abonelere geri ödenmesini isteyen EPDK, ödenecek rakamı da 123 dolar olarak belirtti.

Dava açana da açmayana da

Konuyla ilgili Başkent Doğalgaz A.Ş.'den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "13.05.2008 tarihinden itibaren Şirketimize yapılan yazılı başvurular titizlikle incelenmiş ve bunlar arasında mükerrer ücret ödediği için iade almaya hak kazananların sayısının 22.12.2008 tarihi itibariyle 2 bin 275 olduğu tespit edilmiştir. Bu abonelerimizin adreslerine tebligatlar yapılmaktadır."

123 ABD Doları olarak belirlenen bu bedellerin, 2 Ocak 2009'dan itibaren abonelere TL karşılığı olarak geri ödenmeye başlanacağını duyuran şirket, "Tespit çalışmalarına, şirketimize dava açan - açmayan tüm abonelerimiz değerlendirmeye alınmıştır" ifadesini kullandı.

Hepsi değil

Başkent Doğalgaz A.Ş.'nin, (eski adıyla EGO) ödeme yapılması gereken abone sayısı 2275'den fazla. "İncelemeler devam ediyor" diyen yetkililer, bu sayının 4000'e yaklaşabileceğini belirttiler. Bu ödemenin 2004'de abone olan herkesi kapsamadığını belirten yetkililer, bu yıl içinde bazı abonelerden 300 dolar yerine 423 dolar ücret alındığını, ödemenin fazla alınan ücretleri kapsadığını belirttiler. Başkent Doğalgaz A.Ş.'nin sitesinde fazla para alınan abonelerin listesinin yayınlandığını belirten yetkililer, "Mektup alıp gelen vatandaşlara ödeme yapmaya başladık. düzeltme katsayısından kaynaklı fazla alınan paraların da ocakta ödenmesi için EPDK ile yazışmalarımız devam ediyor; kabul edilmesi halinde ocak, edilmezse en geç haziran ayı içinde onların da ödemesi yapılacak" diye konuştular.

'150 dolar fazla alındı' demişti

Gökçek, Kılıçdaroğlu ile katıldığı canlı yayında, abonelerden 150 dolar alması gerekirken 300 dolar fazla para alındığını kabul etmiş ve aradaki farkı yatırım için kullandığını belirtmişti. kılıçdaroğlu ise, Bu paralar (tüketiciden alınan fazla paraları kastediyor) alınıyor. EPDK ‘haksız yere aldın ’ diyor. Paraları iade edecekler. Servis hattı maliyetini abone olanlardan sayaç bedelinin yanı sıra KDV ve bağlantı bedeli tahsil etmiştir. Halbuki ‘sadece sayaç bedeli alınmalıdır ’ yazıyor. 90 günlük süre vermiş Enerji Piyasası Üst Kurulu. 90 günde ödeyeceksiniz diyor. 1.1.2004 ’te mahkeme kararı getirenlerden bu bedeli ödeyeceğiz demişler. Siz insanlara diyorsunuz ki, ‘Gidin mahkemeden karar getirin’. Her insan avukat mı tutsun gidip? ”

Kılıçdaroğlu'nun katkısı

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, TBMM’de, Tüketici Dernekleri (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin ve beraberindeki heyeti kabulünde, Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları sayesinde, Başkent Doğalgaz A.Ş’nin, 2 bin 275 abonenin 123 dolarını iade etme kararı aldığını belirterek, "Kılıçdaroğlu’nun bir katkısı daha olacak. Ankara halkı, Ankara’yı padişah gibi yöneten Melih Gökçek’ten de kurtulacak" dedi.

Gökçek'i yakan belge


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu arasında düelloya neden olan doğal gaz sayaçlarının halka yüzde yüz zamlı fiyatla satıldığı, İçişleri Bakanlığının kayıtlarıyla da ortaya çıktı. Dönemin İçişleri bakanı Abdülkadir Aksu’nun imzasını taşıyan iki ayrı resmi yazıda, ‘’Ankara Büyükşehir belediyesinin 149 dolara aldığı doğalgaz sayaçlarını, vatandaşlara 300 dolara sattığını doğruladı. Gökçek de düello sonunda aradaki bu farkı kabul etmiş ve bu miktarın yeni yatırımlarda kullanıldığını açıklamıştı…

Bu konudaki belgeleri de yine Kılıçdaroğlu ortaya çıkardı. Dönemin İçişleri Bakanı AKP’li Abdülkadir Aksu imzalı iki ayrı belgede de, 149 dolara alınan sayaçların vatandaşlara 300 dolara satıldığı ve aradaki 151 dolarlık farkın da vatandaştan ‘’Gerekli prosedür ve hizmet karşılığı alındığı’’ vurgulanıyor. İkinci belgede ise 151 doların abonelik bağlantı hizmet bedeli’’ olduğu açıklanıyor. Böylelikle doğalgaz sayacı vatandaşa 300 dolara mal oluyor. Buna rağmen sayaçların mülkiyetinin EGO Genel Müdürlüğünde olduğu da vurgulanıyor.

‘’GEREKLİ PROSEDÜR BEDELİ’’

Eski bakan Aksu, 15 Mayıs 2003 tarihindeki yazısında aynen şöyle dedi: ‘’Valilik vasıtasıyla EGO Genel Müdürlüğünden alınan 07.05.2003 tarihli ve 117/23159 sayılı yazıda; ön ödemeli elektronik doğalgaz sayaçlarının; 1999 yılında 63.000 adet 159,5 USD birim fiyatı ile, 2000, 2001, 2002 yıllarında 260.000 adet 149 USD birim fiyatı ile alındığı, 2003 yılında sayaç alımı yapılmadığı, sayaçların mülkiyetinin EGO Genel Müdürlüğüne ait olduğu, belirtilen yıllarda abonelerden gerekli prosedür ve hizmet karşılığında 300 USD karşılığı TL alındığı belirtilmektedir’’

BAĞLANTI HİZMET BEDELİ

Dönemin bakanı Aksu, 4 Haziran 2003 tarihinde ise gönderdiği ikinci resmi yazıda ise şu bilgilere yer verdi: ‘’Valilik vasıtasıyla EGO Genel Müdürlüğünden alınan 24.06.2003 tarihli ve 141-31854 sayılı yazıda; ön ödemeli elektronik doğalgaz sayaçlarının; 2000 yılında ilan edilen ve 2001 yılında yapılan ihale neticesinde Elektromed-Elsel ECA Konsorsiyumundan 149 USD karşılığı bedelle alındığı, EGO Genel Müdürlüğünün 96/212 sayılı İdare Encümeni kararı gereği abonelik ücretinin, 300 USA Dolar karşılığı Türk Lirası doğalgaz abonelik bağlantı hizmet bedeli alınarak abonelik kayıtlarının yapıldığı belirtilmektedir.’’ (Emin ÖZGÖNÜL / Gazeteport)