Köprübaşı Yağmurlu Köyü

Yağmurlu Köyü ResimleriTarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında değişik rivayetler mevcuttur. bunlardan biri rizenin cimil köyünden göç ettikleri yönündedir. bir diğer rivayet ise göneşaradan ayrılan aileler 19. yy ilkyarısında bu alana gelip yerleşmesiyle kurulmuştur. yağmurlu köyü camii kitabesinin tarihi ise 1850 yılını işaret etmektedir. yağmurlu köyü camii tavani ahşap işlemeleri bakımından türk el sanatlarının en nadide örneklerini göstermektdir. caminin ustası merhum Çakıroğlu Mahmud olduğu rivayet edilmektedir.
yağmurlunun önde gelen aileleri; Çakır,Demirci,Sancaktar, Sandıkçı,purtul,Uzunkaya, Uzuntaş, Uzunyakup,Yazıcı, Can,

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Trabzon iline 58 km, Köprübaşı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007
2000
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
1900 lü yılların başında iki kardeş olan Anderoğlu Ali ve Abdurrahman'ın Aksuda rumlardan öğrendiği demircilik zanaatını gelip köylerinde icra etmeye başladılar. ve bu öyle yaygınlaştı kı hemen hemen her hanede demircilik zanaatı ile uğraşan ve bu işten ekmek yemeye başlamıştır. demircilikte yağmurlu köyünün zirve yaptığı alan ise keser dir. bunlardan başkaca; balta, naçak, balyoz, orak, bıçak vs de sayılabilir. uzun yıllar köyün ekonomisine demircilik katkıda bulunuştur.demirciik zanaatı ile köyde; kimi evini yapmış, kimi çocuğunu okutmuş kimi askerdeki oğluna harçlık yapıp yollamış, kimi kızına çeyiz yapmıştır. ama günümüzde makineli üretimin yaygınlaşması ile ve son zamanlarda ucuz çin malı ürünlerin yerli pazarları istila etmesi ile birikte köyde demircilikle uğraşan sayısı azalmıştır.
Yetiştirdiği insanlar: köyün yetiştirmiş olduğu meşhur sanayisici Sait Demirci bu köyde doğmuştur. köyün yetişmiş olduğu din alimi olarak merhum İdris efendi ve merhum Hazıf Hasan hocadan bahsedebiliriz. Yine Bir diğer Hoca ise Hasan uzuntaş'tır ki kendisi hala hayattadır. idris efendinin oğlu diyanet işleri üyesi müftü Şakir sancaktar,tarihçi yazar akademisyen Fatih Sancaktar,Yüksek Teknik öğretmen Celal Çakır,karaçoban kaymakamı Suat demirci yine bu köyün yetiştirdiği ünlü şahsiyetlerdir.Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Abdulbaki Can1999 -1994 -1989 -1984 -
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlıkocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1266
favori
like
share