Sürmene Armutlu Köyü

Armutlu Köyü Resimleri


Köy 1960′lı yıllarda Fındıcak köyünden ayrılmıştır. Eski adı Ğorğor-ı Kebir veya Büyük Ğorğor olan köyün adının Armutlu olması, köyde yetişen armutların özelliğine veya tarihi bir geçmişe dayanmaz. Köyden 1999 yılında ayrılan ve Küçükdere köyünün birkısmı ile birleşerek Birlik köyünü oluşturan parçası köyün kültürel ve ekonomik yapısının zayıflaması sonucunu doğurmuştur. Köy bugün itibariyle eski nüfus ve hareketliliğini kaybetmiştir. Köy halkı İstanbul başta olmak üzere Samsun ve Trabzon il merkezi ve Sürmene ilçesine göç etmiştir.
Ulaşım
Trabzon iline 55 km, Sürmene ilçesine 17 km uzaklıktadır.
Ekonomi
Köyün ekonomisi çay ve fındık tarımına ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca uzun yıllar silah yapımcılığı ve gurbetçilik köyün ekonomisinde oldukça önemli yer kaplamıştır. Bugün köy kökenli insanların büyük çoğunluğu köy dışında, özellikle İstanbul ve Samsun’da yaşamaktadır.
Alt Yapı
Köyde ilköğretim okulu yoktur.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

sürmene,surmene,trabzon sürmene,araklı sürmene,surmene tv,sürmene anadolu,sürmene köyleri,sürmene köyü,sürmene lisesi,sürmene manastırı,sürmene resimleri,sürmene yaylası,otel sürmene,surmene com,sürmene belediyesi,sürmene fotoğrafları,sürmene haber,sürmene ilçesi,sürmene kaymakamlığı,sürmene köy,sürmene tarihi,sürmene yaylaları,trabzon

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1669
favori
like
share
ibrahimzorlu Tarih: 15.10.2008 01:23
teşekkürler umarım beklediğim resimlerdir.
TS-61 Tarih: 28.09.2008 00:47
bu resimleri görünce memlekete gidesim geldi.