İZMİR'deki Park Sima Estetik ve Zayıflama Merkezi Genel Müdürü Gülşen Altın, bayramın cezbeden tatları olan şeker, çikolata ve tatlılardan fazla tüketilmesinin kilo aldıracağına dikkat çekti.

Bu lezzetleri 10 gün boyunca bolca yemenin en az 2 kilo almaya neden olacağını söyleyen Altın, “Ancak 2 kiloyu vermek için en az 15 gün tüm yediklerimize dikkat etmek zorunda kalırsınız. ‘Buna değer mi?’ diye düşünerek kontrollü beslenmeye özen göstermeliyiz. Böylece sindirim sistemimiz de yorulmaz. Halsizlik ve zihinsel yorgunluğu da önlemiş oluruz” dedi.

Fazla tatlı tüketiminden özellikle; şeker hastalarının olumsuz etkileneceklerine dikkat çeken diyetisyen Işın Sayın ise “Kan şekerinde ani değişimlere yol açar ve hastaları rahatsız eder. Menapoz ve sonrası dönemdeki bireyler ile tiroit hastaları, metabolizma hızlarının yavaşlamış olduğunu unutmamalıdırlar. Psikiyatrik ilaç kullananlarda çoğu zaman iştah açılır, metabolizma yavaşlar. Sağlık sorunu olanların ve yaşlıların 10 günlük bayram süresince kontrolsüz tatlı tüketmemeye özen göstermesi gerekir” diye konuştu. Sayın, bayramda kilo almamak için şu önerilerde bulundu:

“Bayram tatilinde oteldeyseniz; Her öğün tatlı yemeyin. Günde en çok 2 adet tatlı yiyin. Diğer öğünlerde tatlı büfesi hiç yokmuş gibi davranın ve masanıza yönelin. Her bir baklava ya da küçük hamur tatlısı dilimi ortalama 200 kaloridir ve bunun vücudunuzdan bir yağ parçası olmasını önlemek için 1 saat duraklamadan tempolu yürüyüş yapın. Küçük tabak kullanın. Tadından emin olmadığınız besinlerin gereksiz yere kalorisini almayın, belki de beğenmeyeceksiniz. Sadece gerçekten çok sevdiğiniz besinlere yönelip küçük bir porsiyon şeklinde alın, ya da küçültülmüş tadımlık porsiyonlar halinde alın. Izgaraları tercih edin. Yemek soslarından kremalarından bıçak yardımıyla kurtulun. Tadına bakmak istiyorsanız “tadımlık” en çok 1 tatlı kaşığı sos almalısınız. Bir öğün sıcak soğuk sebze seçeneklerini değerlendirin, diğer öğün ızgaraları tercih edin ve tadımlık küçük porsiyonlar şeklinde alın.

“HAYIR” DEYİN

Ev ziyaretlerinde de, her gidilen yerde tatlı yememeye özen gösterilmesi gerektiğini belirten Sayın, şunları söyledi:

“Kararlı olup ‘hayır’ diyebilmek, kendinize güven veren önemli bir başarıdır. Yalnızca tatlısına “hayır” diyemediğiniz yerleri dikkate alarak günde toplam 2 dilim baklava veya başka küçük tatlı sınırınız olsun. Baklava, tatlı yediğiniz günlerde ekmek, patates, pilav, makarna, çorba şeker, çikolata ve şekerli içecekleri azaltabildiğiniz kadar azaltın. Doktorunuz sağlık durumunuz nedeniyle tatlıyı yasaklamış olabilir; yemeniz için ısrar edenlere kendinizi çok rahatsız, ağırlaşmış hissettiğinizi söylemenizde yarar vardır. Kilo alma riskimizin arttığı bayramda bol bol yürüyüş yapın.”

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 390
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.09.2008 21:56
Bencede bu konu çok önemli. Teşekkür edip almamalız diye düşünüyorum
Pedaliza Tarih: 28.09.2008 14:53
Sütlü tatlılar tercih edilebilir
GS2004 Tarih: 28.09.2008 14:31
[QUOTE=vasfiye54;2950638]doğru söyliüyorsunuz ama o güzelim tatlılar nasıl tadına bakıpta bırakılır.


sihatini ve sagligini düsünüyorsan fazla güzelim baklavalari künefeleri lokumlari kisacasi bütün Tatli ürünlerimizi tadinda birakmaktir:85:birak tatlilari tadinda kalsin
mollycan Tarih: 28.09.2008 13:27
en dogrusu tadına bakmadan bırakmak:85: