Akkaya Köyü Trabzon

Akkaya Köyü Resimleri

Tarihi

Trabzon Merkeze bağlı Akkaya köyü trabzonun en eski yerleşim bölgelerinden biridir.Eski ismi Rumca Horzomia olan Köy Cumhuriyet döneminden sonra Akkaya ismini almıştır. Köydeki Rum nüfusunun azalmasına takriben köye çeşitli bölgelerden gelip yerleşen konar göçer bir topluluk olan Bekaroğlu, Şahinoğlu ve Karahan aileleri köyün bu günkü yapısını oluşturan temellerin önemli bir kısmında pay sahibidir.Osmanlı dönemine ait tarih kitaplarında, köyde vergi verenler listesinde pek çok rum isminin yanında yukarıda adı geçen Bekaroğlu,Şahinoğlu ve Karahan isimleri vergi verenler listesinde yer almaktadır. Rus istilası ve daha sonra yaşanan 2.Dünya savaşı sıkıntılarını geçiren köy zaman zaman muhacirlik hareketleriyle tekrar boşalmış ve köy halkının gayretleriyle tekrar imar edilmiştir.Yaşanılan birçok sıkıntıya rağmen Akkaya köyü cumhuriyetin ilk yıllarından beri Trabzon bölgesinde okuma yazma oranının en yüksek olduğu köylerden biri olmuştur.

Kültür

Köyün genel kültürü trabzon şehir kültüründen oldukça etkilenmiş olmakla birlikte denize yakınlığı kadar dağlara da yakınlığı olan Akkaya köyü yeşille mavinin her anlamda uzlaşı bölgesidir. Karalahana Mısır Fındık Karayemiş gibi Karadeniz yöresine özgü sebze ve meyve yetiştiriciliğinin yanı sıra köyde özellikle küçük çaplıda olsa Büyük ve Küçükbaş hayvan besiciliği de yapılmaktadır.


COĞRAFİ KONUM
Köyümüz Trabzon merkeze bağlı ve vilayete 12km mesafededir.Vilayet istikametinden köye ulaşmaya çalışırken karşımıza çıkan en yakın iki yerleşim yeri sırasıyla Yeniköy (uğurlu) ve Karakaya Köyü'dür.Komşu köyler ise Geçit Köyü, Karakaya, Karlık, Tosköy, Ağıllı ve Doğançay'dır.


GENEL
Trabzon'un yaşam alanı olmak için insana en az sunduğu şeylerden biri de iş imkanı.Trabzon'un göç vermesinin tek sebebide bu değilmidir?. Trabzon genelinde olduğu gibi köyümüzde de bu sıkıntı yaşanmaktdır.2000 nüfus sayımına göre köy nüfusu 980 idi. Son yapılan sayımlarda ne kadar olduğu hakkında bilgiye sahip değiliz yalnız ilkokul'un kapanacak düzeye gelmiş olması ve Trabzon'un 7 yılda 240 bin kişi tarafından terk edilmiş olması nasıl bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu bize anlatıyor.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007
2000 980 1997 569
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Alaattin SEVEN1999 - Halil ŞİMŞEK1994 -1989 -1984 -
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


KÖYÜN RESİMLERİ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3947
favori
like
share
mahmut şimşek Tarih: 23.03.2009 15:49
uşaklar herkese selam