Denizli, Sarayköy ilçesi, Kabaağaç Köyü’nün bulunduğu yerdeki Babacık Kaplıcası,Tekke Köyü ılıcasının da 3 km. uzağındadır. Bu kaplıcanın romatizma, deri, böbrek, kadın hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmıştır
Denizli'de şifa veren çamur
Denizli' de bir tesiste kullanılan termal su ve içinde kükürt bulunan organik çamur birçok rahatsızlığa özellikle sedef gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor.


Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Hasköy'de faaliyet gösteren tesiste kullanılan termal su ve çamurun, sedeften spor sakatlıklarının tedavisine kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiğine inanılıyor.
Tesisin işletmecisi Ahmet Başoğlan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesiste kullanılan suyun 120 ile 180 derece arasında değişen sıcaklığa sahip kaynaktan sağlandığını, 40-45 dereceye düşürüldükten sonra kullanıma verildiğini söyledi.
Tesisin, Sağlık Bakanlığı kaplıca kür oteli belgesine sahip olduğunu ifade eden Başoğlan, yurt içi ve yurt dışından yoğun bir taleple karşılaştıklarını, ayrıca sosyal güvenlik kurumları sevkiyle gelenlerin de olduğunu, 90 oda 250 yatak kapasitesiyle hizmet sunduklarını belirtti. Tesiste doktor ve diğer uzman personelin görev yaptığını ifade eden Başoğlan, tedavi için gelenlerin su ve çamura giriş seanslarının, uygulanacak diyet programının, kişiye özel kür programının bu ekip tarafından belirlendiğini kaydetti.
Termal su ve çamurun farklı hastalıkların tedavilerinde kullanıldığını ve olumlu sonuç alındığını belirten Başoğlan, ''Kükürt ihtiva eden ve bitkisel kökenli olan organik çamur, cilt hastalıklarına, özellikle sedef gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Akne için de iyi sonuç alınıyor'' dedi. Başoğlan, şöyle konuştu: ''Bizde çamur, çamur gibi algılanıyor. Oysa termal su ve çamurla tedavi çok daha ucuz bir tedavi yöntemi. Örneğin tesisimizdeki çamur sıcak olarak uygulandığında, romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde iyi sonuç elde ediliyor. 10-12 günlük seansta ağrılar yüzde 50 azalıyor. Bu ilaç kullanmayla hiçbir şekilde elde edilemeyecek bir sonuç.
Ayrıca norolojik rahatsızlıklar, ameliyat sonrası hareket kısıtlılıkları ve spor sakatlıklarının tedavisinde de su ve çamur endikedir.'' Tedavi amaçlı gelenler de tavsiye üzerine burada bulunduklarını, uygulanan kürlerle rahatsızlıklarında olumlu yönde gelişme gördüklerini söyledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 10376
favori
like
share