Ankara'nın kuzeyinde yer alan Kızılcahamam ilçesi termal kaynaklar açısından Türkiye'nin en zengin bölgelerinden. Romalılar ve Selçuklular döneminde de işletildiği bilinen Büyük ve Küçük Kaplıca çok ünlüdür. Daha çok Haziran-Ekim ayları arasında ziyaretçi akınına uğrayan kaplıcalarda modern konaklama tesisleri de mevcuttur. Suları romatizma, siyatik ve kadın hastalıklarına iyi gelen bu iki kaplıcadan büyük olanının suyu 50 derece, küçük olanın ise 36 derecedir.

Sey Hamamı Kaplıcası
Kızılcahaman, Çerkeş yolu üzerinde, Güvem Bucağı’nın 2 km. batısında, Kızılcahamam’a 16 km uzaklıktadır. Su sıcaklığı 43°C, Ph değeri 6.5 olan kaplıca suyu; bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli ve florürlü bir bileşime sahiptir. Banyo ve içme kürlerine elverişlidir. Romatizma, kalp ve kan dolaşımı bozuklukları, böbrek, idrar yolları ve kadın hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları ile sinir hastalıklarının tedavisinde yararlanılmaktadır.
Büyük ve Küçük olarak iki kaplıcadan oluşan Kızılcahamam Kaplıcaları, çocuğu olmayan kadınlara umut kaynağı olmanın yanı sıra birçok hastalığa da şifa veriyor.

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinin merkezinde bulunan Kızılcahamam, sularının özelliği benzerlik gösteren Büyük ve Küçük Kaplıca olarak iki kaplıcadan oluşmaktadır. 50-51 derecedeki su, karbondioksit, klorür, bikarbonat, arsenik, sodyum ve hafif klor ihtiva eder. Kızılcahamam Termal Tesisleri'nin suları, başta kadınların kısırlık sorunu başta olmak üzere pek çok hastalığa çare oluyor. Bu tesislerde bir de Fizik Tedavi Enstitüsü bulunuyor.


Hangi hastalıklara iyi geliyor?
İçme kürü:
* Karaciğer
* Böbrek, mide, bağırsak
* Metabolizma rahatsızlıkları
* Safra kesesi hastalıkları Banyo kürü:
* Romatizma
* Siyatik, lumbago
* Solunum yolları
* Deri hastalıkları
* Nevralji, kırıkçıkık
* Kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları
* Beslenme bozukluğu rahatsızlıkları
* Bazı kadın hastalıkları
* Çocuk hastalıkları

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3193
favori
like
share