Afyon Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında, “Termal Otel - Küçük (Eski) Otel - Apart Daireler” bulunmaktadır.Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Sandıklı Belediyesi’nin işletmesinde hizmet vermektedir. Tesis 12 ay hizmet vermektedir.KAPLICANIN ÖZELLİKLERİ: İklimi : Termal merkezdeki iklim koşulları karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasındaki özellikleri göstermektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 13.2 °C, en yüksek sıcaklık 39.6 °C ve en düşük sıcaklık ise -16.7 °C ‘dir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, bahar mevsimlerinde ılık ve yağmurlu, yazları ise sıcak ve yağışsızdır. Termal Suyun Sıcaklığı : Sondaj kuyularından alınan termal suyun ortalama sıcaklığı 70 °C dir.Ph Değeri : 6,3 - 6,9Toplam Mineralizasyon : 1952-2458 mg/lt.Fiziko-Kimyasal Özellikler : Termal sular “sodyum, kalsiyum sülfat, bikarbonatlı termal sular” sınıfına girmektedir. Bu sular aynı zamanda 4 mg/lt fluorür, 332 mg/lt karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir.
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ?
Afyonkarahisar İl merkezine 65 km., Sandıklı İlçesine 10 km. uzaklıkta olup Afyonkarahisar-Antalya karayolu güzergahına 6 km. uzaklıkta konumlanmış olan Sandıklı-Hüdai Kaplıcası ‘Termal Belde’ görünümündedir. Afyonkarahisar İlinde bulunan askeri amaçlı havaalanının genişletilmesi ve sivil amaçlı kullanımı ile ilgili çalışmalar sürmektedir. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak yaklaşık 115 km. güneyinde yer alan Isparta’daki sivil amaçlı Süleyman Demirel Hava Limanından yararlanılabilmektedir. Sandıklı, Ankara-İzmir demiryolu güzergahında olup, demiryolu ulaşım olanağına da sahiptir.
Ömer Gecek Kaplıcaları - AfyonKaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özelliklerine göre;hekim kontrolünde banyo uygulamaları olarak ortopedik, nörölojik hastalık sekellerinin rehabilitasyonunda ve kronik romatizmal hastalıkların rehabilitasyon ve tedavisinde kullanılabilir.Ömer kaplıcasında 4 mevsim konaklamak mümkündür. Kaplıcada 34 adet apart villada , 150 yatak banyolu, 42 banyosuz oda vardır. Kaplıca otelinde ise 20 oda ve 70 yatak vardır. Yine 3 adet umumi havuzlu hamam ve bir kaplıca yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca iöçerisnde hydotherapy, fzik tedavi üniteleri ve saunadan oluşan Afrodit thermal kür kompleksi ile özel kadın ve erkek banyoları Türk hamamı gibi sağlık üniteleri yanında birçok üniteyi barındıra 214 oda ve 428 yatak kapasiteli Thermal Resort Oruçoğlu otelinden ve 2000 yılında faaliyete geçmiş olan içerisinde Türkiye’de ilk olan sporcu sağlık merkezi,yüzme havuzları, konferans salonları ve birçok üniteyi barındıran İkbal Termal Otel’den de faydalanmak mümkündür.
Ömer Gecek Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ? Ankara-İzmir-Antalya karayollarının kesişim noktasında olması turizm merkezine karayolu ulaşımı bakımından büyük avantaj sağlamaktadır. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak 150 km. mesafedeki sivil amaçlı Isparta Havaalanından yararlanılabilmektedir. Afyonkarahisar’a karayolunun yanı sıra demiryolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir.
Bolvadin heybeli Kaplıcaları - Afyon Romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması), Ankilozan spondilit (omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü), Osteoporoz (kireçlenmeler), Sedef benzeri deri hastalıkları, Yumuşak doku romatizması (fibromyalji, mafsal ağrıları), Bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları,fasia-tendom hastalıkları, safra kesesi böbrek ve idrar yolu hastalıkları, Mekanik bel ve boyun ağrıları, çeşitli ortopedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlikler, mide ve bağırsak hastalıkları, nörolojik hastalıklar (nevraljiler, paraliziler gibi sinir ağrıları ve felçler, kas hastalıkları, erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ve kısırlık sorunları, saç ve deri hastalıkları, kronik ağrılara, içme uygulamaları şeklinde osteoporoz ve üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel rahatsızlıklarına olumlu etkisi görülmektedir.
Bolvadin Heybeli Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ? Kaplıca alanı Afyonkarahisar Konya karayolu üzerinde bulunmakta olup Afyonkarahisar il merkezine 20 km., Bolvadin ilçe merkezine ise 30 km. uzaklıktadır. Kaplıca alanına demiryolu ulaşımı Afyonkarahisar İl merkezinden geçen demiryolu ile sağlanmaktadır. Hava yolu ile ulaşımda en yakın havaalanı olarak Afyon İl merkezine yaklaşık 170 km. mesafedeki Isparta Süleyman Demirel Havaalanı ve 253 km. mesafedeki Ankara Esenboğa Havaalanından yararlanılabilmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7159
favori
like
share