Gundestrup Kazanı

Gundestrup kazani La Tène doneminin milattan onceki 1. ya da 2. yuzyilina ait incelikle dekore edilmis gumus bir kaptir.Bu kap gundestrup un ufak bir koyune yakin yosun batakliginda bulunmustur ki bu yer Danimarka daki Himmerland sehrinin Aars bolgesine baglidir.Bu kap su anda Copenhagen de Danimarka ulusal muzesinde saklanmaktadir.Bu kazanin yan duvarlarina resmedilmis Celtic tanrilari ve ritualleri nedeniyle ve canagin boyutlari nedeniyle(cap 69 cm yuksekli 42 cm ) bu canagin druitic dininin kurban torenlerinde kullanildigi dusunulmektedir.Taban pLaka

taban plakanin etrafina bir boga figuru hakimdir.Bu boganin arkasindaki sicramis mizrakli insan figuru bu bogaya saldirirken resmedilmistir.Ayni zamanda bu dekorda iki kopekte gorulmektedir.birisi boganin kafasinin ustunde digeri ise mide bolgesinin altina dogru resmedilmistir

Dış pLaka

yedi dis plakanin tamaminin merkezine bir bust resmedilmistir ki muhtemelen her biri bir tanriya aittir .a b c ve d plakalarina sakalli adam bustu,geri kalan 3 plaka da ise kadin figuru resmedilmistir.

* a plakasinda sakalli adam figuru her eliyle kendisinden daha ufak bir adamin elini tutmaktadir.Her iki adam da capraza dogru bir domuza uzanmaktadir.Bu adamlarin altinda ise (tanrinin omuzlari hizasinda)bir kopek sol tarafta ve kanatli bir at sag tarafta resmedilmistir


* b plakasindaki tanri ise her elinde bir deniz ati ya da ejderha tutmaktadir.Bu tanri ise irlanda deniz tanrisi Manannan la iliskilendirilmektedir.

* c plakasindaki tanri bos yumruklarini yukari kaldirmistir. sag omzunda bir adam kavga eder pozisyonda ,ve sol omzunda altinda kucuk bir at-adam olan sicramis bir figur resmedilmistir.

* d plakasinda sakalli tanri her eliyle bir geyigin butunu tutmaktadir.

* e plakasindaki tanrica ise kendisinden daha kucuk iki adam tarafindan yandan kusatilmistir.

* f plakasindaki tanrica bir kusu yukselmis sag eliyle tutmaktadir.Sol eli yatay olarak bir adami desteklemekte ve bir kopek onun arkasinda yatmaktadir,ve bu tanrica kendisini rahat birakmayan ve kafasinin her iki yaninda olan kuslar tarafindan kusatilmistir.

* g plakasindaki tanricanin kollari caprazlanmistir.Sag omzunda bir aslanla savasan bir adam sahnesi gorunmektedir,sol omzunda ise c plakasindaki benzeyen sicrayan bir figur vardir.


BoynuzLu TanrıPlaka a merkezı olarak boynuzlu bır erkek fgiguru oturmus halde gostermektedır., genellıkle Cernunnos olarak tanımlanmıstır.. onun sag elınde, fıgur bır torque tutmaktadır., ve sol elıyle boynuzlu ırı bır yılan fıgurunu sıkıca tutmaktadır.Tanrı nın boynuzları solunda kı geyıgın boynuzlarıyla cok benzesmektedır.Otekı kedımsı kopegımsı ve sıgırımsı fıgurler ıse bır balıgı ya da bır yunusu suren bır ınsan fıguruyle sahneyı cevrelemektedır.Bu sahne Indus vadısı Medenıyetındekı "hayvanların Tanrısı" olan Pashupati ile kıyaslanmaktadır/eslenmektedır.Bu sahne Aynı zamanda Buddha nın tasvırıyle de iliskılendirilmektedır,ve batı Buddha tanrısı Virupaksha yla.

TekerLekLi Bir Tanrıça

Plaka B Yan tarafları altı parmaklı tekerleklerle ve mistik hayvanlarla (İki yaratıgımsı fıl ve ıkı kartal baslı aslan govdelı ejderha) korunan bır tanrıca bustunu gosterir .Bustun altı ıse buyuk bır tazı figurudur.

Kırık TekerLekPlaka C kendısıyle temas halındekı tekerlegı tutan sakallı bır tanrının bustudur. Aynı zamanda boynuz mıgferlı horned helmet kucuk bır sıcramıs fıgurde bu tekerlegın kenarından tutmaktadır.Bu sıcramıs fıgurun altında ıse ırı bır boynuzlu yılan vardır.Bu grup ıse bazıları plaka B dekılere benzeyen ıkı kartal baslı aslan govdelı ejderhalar ve otekı yaratıklar tarafından cevrelenmıslerdır.bu Tanrı İrlanda lı Dagda ıle iliskilendirilmektedir.Bu Tekerlegın parmaklıkları spoke asimetrık olarak sunulmustur,fakat alt yarısına gore yargılandıgında bu tekerlek East Yorkshıre kazısında bulunan ıkı tekerlekli cenaze arabalarıyla bagıntılı olabılır.

Boğa Kurban EdiLişi

Plaka d bır boga katlıamının manzarasıdır.. Uc boga yuzlerı saga cevrılmıs halde ve bır sıra halınde resmedılmıstır.Her bogaya kılıclı bır adam tarafından saldırılmıs ve her boganın mıde tarafından bır kopek saga dogru kosmaktadır.ve yıne her boganın arkasından bır kedı saga dogru kosmaktadır.

Savaşçı KabuL Töreni

Plaka E gorundugu kadarıyla bır kabul torenının bellı bır bolumunu gostermektedır. Alt yarısında carnyx oyuncuları tarafından eslık edılen bır sıra mızraklı ve kalkanlı asker sola dogru marş yapmaktadır.Sol tarafta kı buyuk fıgur bır adamı kazana daldırmaktadır.kazandan ayrılan ust taraf ıse muhtemelen kabul torenlerı tamamlanmıs at ustundekı savascılardır.İlginc olan ıse Bran the Blessed gıbı son celtıc mıtının yenıden canlanma sunumunun ozellıklerı bu sunumdakı gıbı olu askerlerın kazana daldırılımına dayanmaktadır.


Gundestrup kazanı avrupanın en cok tanınan demir çağı gumus isidir,ve bu istekı torques, horned God, carnyx)gıbı ımgeler Celtic gıbı gorunurken bu kazanın stılı ve ıscılıgı orıjın olarakThracianları ısaret eder.Bu durum bu kazanın orijini olarak Thracian a karsı Gaulish olarak catısan teorıler ıcın bır oda acmıstır.Bergquıst ve Taylor un bu ıs hakkındakı onerılerı bu kazanın Thracıan lı zanaatkarlar tarafından yapıldıgı daha sonra bu ısın Danube nın orta asagısını mılattan once 120 de ısgal etmıs Cimbri lerın elıne gectıgı yonunde. Olmsted ıse bu ıconography'i Irish miti olan Táin Bó Cuailngeın prototıpı olarak yorumladı,ve boynuzlu fıgurlerı Cernunnos tan daha cok Cú Chulainn la ılıskılendırmıstır.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 413
favori
like
share
MAVi Tarih: 01.05.2009 16:38
tşk.ler..sağolun...Teşekkürler ederiz...güzel paylaşım...