Kalecilik kariyerinde Düren'de başlamıştır. Daha sonra 1972 yılında 15 yıl boyunca hizmet edeceği 1.FC Köln klübüne transfer olur. Burada birçok başarılar kazanarak Sepp Maier'den Alman Milli Takım kaleciliğini devralmıştır. 1979-1986 yılları arasında Milli Takımda 14 Dünya Kupası maçı oynamıştır.
Battiston Olayı

1982 Dünya Kupası yarı final maçı sırasında Fransız oyuncu Patrick Battiston ile çarpışmış ve bu oyuncunun ağır bir şekilde sakatlanmasına neden olmuştur. Battiston Schumacher'in faulü sonrasında sahada uzun süre hareketsiz kalmış ve acil müdahale ekiplerince kendisine oksijen verilmiştir. Pozisyon faul olarak bile değerlendirilmemiş ve maçı penaltı atışlarıyla galip bitiren Almanya finale yükselmiştir. Bu olaydan sonra Fransız seyirciler tarafından şiddetli sözlü saldırıya uğrayan Schumacher'i yıllar sonra yine bir Dünya Kupası maçında karşılaştığı rakibi Battiston affettiğini açıklamıştır.


Aforoz

Schumacher kendi hayat hikayesini kitaplaştırmış ancak 1987 yılında basılan bu eser onun Almanya'daki kariyerinin sonu olmuştur. Kitapta Schumacher diğer milli futbolcu arkadaşlarının kötü özelliklerinden bahsetmiş ve yaygın doping kullanım idialarında bulunmuştur. Kitap yüzünden uzun süredir oynadığı 1.FC Köln ekibinden uzaklaştırılmış ve Milli Takımdan kesilmiştir.Türkiye'deki Kariyeri

1988-1990 yıllarında Fenerbahçe Spor Kulübü'nde oynamıştır.


Ayırt Edici Özellikleri

Eliyle sahanın çok uzak kısımlarına kadar yüksek isabetle topu atabilirdi. Ayrıca önderlik kabiliyeti yüksek olan bir kaleciydi. Rakip hücum oyuncularla birebir kaldığı pozisyonlarda yüksek bir kurtarış yüzdesi vardır. Türkiye'de bulunduğu süre zarfında sahadaki başarıları ve saha dışı profesyonelliğiyle ülkedeki kaleciliğin gelişmesine büyük katkısı olmuştur.


Oyunculuk kariyeri

422 kez 1. FC Köln
65 kez Fenerbahçe SK (1988-1990)
33 kez FC Schalke 04
8 kez FC Bayern München
1 kez Borussia Dortmund
76 Ulusal Forma

Uluslararası Başarıları

1980 Avrupa Şampiyonluğu
1982 Dünya Kupası Finalisti
1986 Dünya Kupası Finalisti

Yazdığı Eser

Anpfiff. Enthüllungen über den deutschen Fubball, Harald Schumacher ISBN: 9783426262986 (Almanca)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 617
favori
like
share