Asya ile Avrupa arasında en önemli geçiş ülkelerinden birisi olan Kazakistan doğuda Çin Halk Cumhuriyeti, güneyde Kırgızistan-Özbekistan, batıda Hazar Denizi-Türkmenistan ve kuzeyde Rusya ile sınırdaştır.

Komşuları

Kuzeyde ve batıda Rusya Federasyonu, doğuda Çin Halk Cumhuriyeti, Güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan.


[COLOR="darkorange"]Sınır Uzunlukları

Rusya Federasyonu 6.846 km

Özbekistan 2.203 km

Çin Halk Cumhuriyeti 1.533 km

Kırgızistan 1.051 km

Türkmenistan 379 km

[COLOR="darkorange"]İklimi

Ülke genelinde sert karasal iklim hakimdir.

[COLOR="darkorange"]Denizler

Hazar Denizi

[COLOR="darkorange"]Göller

Aral, Balkaş, Zaysan, Alakol, Tengiz ve Seletitengiz

[COLOR="darkorange"]Nehirler

Ural, Emba, Siriderya, Sarısu, İli, İrtiş


[COLOR="darkorange"]Toplam Orman Alanı

26.4 milyon ha


Üzerinde 16.646 kişinin yaşadığı Kazakistan topraklarının yaklaşık yarısı platolar, tepelik ovalar, beşte biri dağlarla kaplıdır. Ülkenin batı ve güneybatı kesimlerine egemen olan Hazar Denizi'nin güneyinde Üstyurd yaylası, Mangışlak yarımadasında ise Karadağ ve Akdağ uzanır. Daha doğudaki Ural platosu ile Mugadjar tepeleri, Hazar'ı Turan ovasından ayırır.Ülkenin batı kesiminde Uludağ, doğu kesiminde ise Cengiz Dağları uzanır. Altay dağ sisteminin uzantıları olan Tigirek, Listvyaga, Holzun sıradağları doğudan, Kazakistan sınırlarına girerken, Narum Kolbin sisteminin uzantısı olan Tarbagatay Sıradağları Kazakistan'a güneyden, Çungarya aladağları ise Balkaş gölünün güneyinden Kazakistan sınırları içine girer. Kırgızistan sınırında yükselen Tanrı dağlarının kuzey batısında Çu-ili Dağları uzanır.

Kazakistan'da 7 bini aşkın akarsu vardır. Bu ırmakların çoğu yazları kurur. Ülkeyi baştan başa geçerek Kuzey Buz Denizine dökülen baçlıca ırmaklar şunlardır: İşim, İrtiş ve Tobol.


aksu nehri, kazakistan nüfusu ve yapısı, kazakistan coğrafi, kazakistan iklimi, kazakistan komşu ülkeler, kazakistan komşuları, kazakistan sınırları, kazakistanda akan bir ırmak, kırgızistanda bir nehir, kırgızistanda konuşulan diller,

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1197
favori
like
share