Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, petrol gelirleriyle başlattığı ticari hamleyi her alanda cazibe merkezi olarak tamamladı
Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, petrol gelirleriyle başlattığı ticari hamleyi her alanda cazibe merkezi olarak tamamladı.

Şeyhi El Maktum’un çılgın projeleriyle Dubai yeryüzündeki cennet olarak adlandırılmaya başlandı
Dubai tüm dünyanın dikkatini görkemli turizm yatırımlarıyla çekti. Bunu vergisiz ticaret uygulamasıyla dünyanın önde gelen firmalarının yatırımları izledi

Milyonlarca turistle birlikte bunların ihtiyaç duyacağı her türlü mal ve hizmet dev alışveriş merkezleri ile Dubai’ye akın etti. Sonuçta burası hem turizmin hem de alışveriş merkezlerinin gözde buluşma noktası oldu. Dünyanın hemen her markasının birkaç mağazasının bulunduğu, yüzölçümleri binlerce metrekareyi bulan dev alışveriş merkezleri Dubai’ye daha çok turistin gelmesini sağlayarak ülkeyi rakip tanımayan bir cazibe merkezi yaptı.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin gözbebeği Dubai, zenginlik fışkıran görkemiyle tüm dünyayı büyülüyor. Bir zamanlar sadece 7 yıldızlı yelken oteli Burj El Arab ile tanınan Dubai, sayısı giderek artan birbirinden çılgın projelerle de tanınır oldu. Özellikle üst gelir grubuna yönelik bir turizm cenneti olan Dubai, yatırımcılara sunduğu vergisiz ticaret imkanı ile de dünyanın en büyük firmalarının gözdesi oldu.
DÜNYANIN SEKİZİNCİ HARİKASI PALMİYE ADALARI


Dubai’de yapımı geçtiğimiz yıllarda tamamlanan yaklaşık 10 milyar dolara mal olan Palmiye Adaları dünyanın sekizinci harikası olarak tanımlanıyor. Aralarında Hollywood yıldızlarının da olduğu pek çok ünlünün Palmiye Adaları’nda villaları bulunuyor. Palmiye şeklindeki adalar denizin doldurulmasıyla yapıldı. Proje Jebel Ali, Jumeirah ve Deira adalarından oluşuyor.
Maktum’un bir diğer projesi de The World. Bu projedede yine denizin doldurulmasıyla yapılacak 300 civarındaki adaya dünya haritası şekli verilecek. Her ada bir ülkenin haritasına benzeyecek. Bu projenin de 2008 yılında bitirilmesi öngörülüyor. Her adanın maliyetinin 25 milyon dolarolması planlanıyor.
7 YILDIZLI BURJ EL ARAP OTELİ


Jumaria Beach bölgesinde şehrin en lüks evleri, binaları ve dünyanın 7 yıldızlı tek oteli Burj El Arap bulunuyor. Dubai’nin prestiji olarak görülen bu otel 1 milyar dolara inşa edilirken sadece dekorasyonu için de 500 milyon dolar harcanmış. Buraya ancak önceden rezervasyon yaptıranlar girebiliyor. Burada en küçük odanın fiyatı 1.000 dolar. En lüks odanın fiyatı ise, 8 bin dolara kadar çıkıyor.

DÜNYANIN EN YÜKSEK YAPISI DUBAİ KULELERİ (THE BURJ DUBAİ)
BAE’nin en büyük projelerinden biride 8 milyar dolara mal olması beklenen Dubai kuleleri. The Burj Dubai olarak da adlandırılan kulelerin her birinin 705 metre olması planlanıyor. Yani kuleler bittiği zaman dünyanın en yüksekyapıları olacaklar. Halen yapımıdevam edenkulelerin 2008’de bitirilmesi öngörülüyor. Burası ticaret alışveriş, sosyal aktiviteler ve konut olarak kullanılacak

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1063
favori
like
share
bugulu-gözler Tarih: 05.10.2008 01:33