Queens’in fakir bir mahallesinde dünyaya gelen Curtis James “50 Cent” Jackson, hayatı boyunca New York şehrinde yaşadı. İlk gençlik yıllarında ağır siklet boksörü olmak isteyen Curtis, 90’lı yılların ilk yarısında boksun yanı sıra içki ve uyuşturucu ticareti gibi yasadışı işlerle de uğraştı. 1996 yılında Run DMC’den Jam Master Jay ile tanışmasıyla müziğe yönelen 50 Cent, profesyonel rap müzik kariyerine 1999 yılındaki Power of the Dollar albümüyle giriş yaptı. Albümde yer alan “How to Rob” şarkısının sert ve hırçın sözleriyle dikkatleri üzerine çeken santçı, albümden çıkan ve destiny’s Child’la birlikte seslendirdiği ilk single “Thug Love”ın video çekimlerinden 3 gün önce uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı.


Saldırının ardından plak şirketiyle yaşadığı sorunlardan dolayı müzik piyasasına sağlam bir giriş yapamayan 50 Cent, devam eden 2 yıl süresince yeraltı rap dünyasında çalışmalara imza attı. Lloyd Banks ve Tony Yayo ile birlikte kurduğu G-Unit isimli grupla birlikte New York rap dünyasında adından söz ettirmeye başlayan 50 Cent’in şöhreti, Eminem’in bir radyo programında “50 Cent, kesinlikle benim favori rapçim” açıklamasıyla doruğa ulaştı.


Açıklamanın ardından önce “8 Mil” filminin soundtrack albümüne Wanksta isimli şarkısıyla dahil olan sanatçı, Eminem ve Dr.Dre’nin prodüktörlüğünde yeni albüm çalışmalarına başladı. 50 Cent, nihayet 2003 yılı başında çıkardığı “Get Rich or Die Tryin’” albümden çıkan ilk single “In Da Club” ile müzik listelerini altüst etti. Satışa çıktığı ilk hafta 1 milyona yakın satış rakamına ulaşarak müzik tarihinin en iyi çıkış yapan albümleri listesine giren “Get Rich or Die Tryin’”, aynı yıl içerisinde dünya çapında 3 milyondan fazla kopya sattı. 2003 yılı sonunda G-Unit’le birlikte “Beg for Mercy” isimli albümü çıkaran 50 Cent, albümün yakaladığı satış grafiğiyle platin plak ödülünü aldı. G-Unit’e sonradan dahil olan The Game’le aralarındaki anlaşmazlığın silahlı çatışmaya kadar varması üzerine 50 Cent, kariyerine solo devam etmeye başladı. Mart 2005’te “The Massacre” albümünü çıkaran 29 yaşındaki rapçi, müzik listelerine yine zirveden giriş yaparak başarısını pekiştirdi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 513
favori
like
share
NaZ Tarih: 18.01.2009 23:54ultramajeste Tarih: 18.01.2009 00:44
emegine salik arkadas saol
FreddyKrueger Tarih: 05.10.2008 21:01
[COLOR="#c0ccf4"]P.I.M.P $arkıSında SöyLediqi Gibi Bir Adam : )