Cabo (Cape) Verde Adaları

Cabo (Cape) Verde'ye ilişkin bilgiler
Yüzölçümü: 4.033 km2.
Nüfus: 405.063(1987).
Yönetim biçimi: Tek partili cumhuriyet.
Başkent: Sâo Tiago Adası'ndaki Praia.
Coğrafi özellikler: Rüzgârüstü Adaları kayalık ve dağlıktır. Rüzgâraltı Adaları düzlüktür. Adaların en yüksek noktası 2.829 metre ile Fogo Adası'ndadır.
Başlıca ihtacat ürünü: Balık.
Önemli kentler: Praia, Mindelo.
Eğitim: 7-14 yaş için zorunlu ve parasızdır.


Yeşil Burun veya Issız Adalar anla*mındaki Cabo Verde Afrika'nın en batı ucudur. Yaklaşık 1460'ta Portekizliler'in keş*fettiği adalardan oluşan bu bölge Senegal'in batısından 620 km açıkta yer alır. 10 ada ile beş adacık 4.033 knr'lik bir alanı kap*lar. Cabo Verde Adaları kayalık ve dağlık Rüzgârüstü Adaları (Barlavento/Windward) ile düzlüklerden oluşan Rüzgâraltı Adaları (Sotavento/Leevvard) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Hepsi başlangıçta volkanik olan adalardan Fogo Adası'nda, en son 1951'de patlayan etkin bir yanardağ vardır. Cabo Verde Adaları'nın başlıcaları Sâo Tiago, Boa Vista, Sâo Vicente, Santo Antâo, Brava ve Fogo'dur.
Portekizliler bu adaları ticaret amacıyla geliştirdi ve sömürgeleri Brezilya'ya gidip ge*lirken elverişli bir depo olarak kullandı. Gü*nümüzde nüfusun üçte ikisi Avrupalı be*yazlar ile Afrikalılar'ın evlenmesi sonucu do*ğan melezlerden (Kreol) oluşur. Geri kalanı ise Avrupalılar ve Afrikalı Siyahlar'dır. 20. yüzyılda birkaç kez kıtlıkla karşılaşan Cabo Verde halkının bir bölümü öbür Afrika ülke*lerine, Brezilya'ya ve ABD'ye göç etti. Bu*gün ülke nüfusunun iki katı yabancı ülkelerde yaşarken, hükümet onları Cabo Verde'ye dönmeye özendirmek için çalışmaktadır. 1975'e kadar Portekiz'in sömürgesi olan Cabo Verde Adaları bu tarihte bağımsız bir cumhu*riyet oldu. Toprakların büyük bölümünün ka*yalık, yağışların da düzensiz olması tarımı güçleştirmiş, ekime elverişli toprakların işlen*memesi ise adaları yoksullaştırmıştır. Elde edilen ürünler arasında hindistancevizi, muz, fındık, şekerkamışı, fasulye, bakla ve patates sayılabilir. Başlıca dış ticaret ürünleri konser*ve balık, kahve, fındık ve çimento yapımın*da kullanılan volkanik bir taştır. Adalar bü*yük ölçüde dış yardımla ayakta durabilmekte*dir.
Batı Afrika kıyılarındaki Las Palmas ve Dakar limanlarının rekabetine karşın, gemi*ler Sâo Vicente'deki Mindelo limanına da uğ*rar. Sal Adası'nda bir havaalanı vardır. Ülke*nin başkenti, Sâo Tiago Adası'nda yer alan Praia'dır ve nüfusu 49.500'dür.

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 635
favori
like
share