Çocuklar, yuvaya gitseler de gitmeseler de enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. Fakat kreşe giden çocuklar bu hastalıkları kapmaya daha meyillidirler; aynı şekilde küçük çocuklar da daha kolay hastalık kaparlar. Bunun nedeni henüz gerekli bağışıklığı geliştirmemiş olmalarıdır. Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, ‘Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?
Kreşe giden çocukların evde bakılan çocuklara oranla enfeksiyon hastalıklarına (özellikle soğuk algınlığı ve ishal) daha sık yakalanmalarının çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle, kreşe giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları artar. Ayrıca, çocuklar oynarken oyuncaklarını paylaşır ve birbirlerine dokunurlar ve bu şekilde mikroplar yayılır. Bunların da haricinde, çoğu çocuk tuvaleti gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini henüz tam olarak öğrenmemiştir. Son olarak da, küçük çocukların bakımı yakın temas gerektirir.

Soğuk algınlığının yayılmasını/bulaşmasını önlemek oldukça zordur. Soğuk algınlığı mikropları aşağıdaki yollarla yayılır:
• Hasta çocuklar öksürdüğü veya aksırdığında hava yoluyla;
• Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunduktan sonra diğer çocuklara dokunması yoluyla;
• Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunup ardından oyuncak, mobilya gibi eşyalara dokunması (mikroplar nesneler üzerinde bir sure yaşayabilir) ve ardından diğer çocukların bu eşyalara dokunması yoluyla

İshal mikrobu da kolay yayılan bir mikroptur ve özellikle bezli çocuklar arasında çok kolay yayılır. Bu mikroplar dışkıda bulunur ve aşağıdaki yollarla bulaşır:
• Çocuğa bakan kişi ya da çocuğun kendisinin mikrobu ellerine bulaştırıp daha sonra diğer çocuklara dokunmasıyla;
• Çocuğa bakan kişi ya da çocukların ellerinde ishal mikrobu bulunana biri tarafından hazırlanmış yemekleri yemesiyle

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 381
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 09.10.2008 00:56
Çocuk Her Kreşe Verilmemeli İyi Araştırılması Lazım Vede
Bu Kreşlerle Bitmiyor Herhangi Bir Çocuk Hasta Olduğunda Bulaşma Riskide Yüksek..
Emeğine Sağlık..
SU-PERISI Tarih: 06.10.2008 16:34
Anne ve baba çoçugu kreşe göndermeden gerekli olan aşılarını yaptırmalı,çoçugun keyifsiz oldugu vakit ögretmeni bilgilendirmelidir.Bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği durumlarda erkenden alınacak önlemler hastalığın kreşteki diğer çocuklara bulaşmasını önleyebilir.