her kim gece yatarken:

Ey Rabbim bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin resulüne îmân etdim ey Rabbim!" demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun."


Yine Buhârî'nin Ebû Hüreyre -radıyALLAHu anh-dan rivayet etdiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallALLAHu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

"Sizden herhangi biriniz yatağına vardığı vakit libasının içine elini koyarak yatağının üzerini silkelesin, yani temizlesin çünkü o vakte kadar ne olduğunu bilmez; yani yatağında akrep ve sâir gibi ezâ verici şeyler bulunmuş olabilir. Sonra yatağına girince şöyle desin:

Senin isminle ey Rabbim yanımı yere koydum. Yine senin yardımınla kaldırırım. Eğer ruhumu alıkorsan rahmet eyle, eğer tekrar verirsen onu sâlihleri muhafaza etdiğinle muhafaza eyle." (2


Yine Buhârî'nin Hüzeyfe -radıyALLAHu anh- dan rivâyet etdiğine göre, Hüzeyfe şöyle demiştir: "Nebiyy-i Ekrem -sallALLAHu aleyhi ve sellem- Efendimiz yatağına vardığında şöyle derlerdi;

Senin isminle ölür, Senin isminle dirilirim ya ALLAH!"' (29)

İbn-i Abbâs -radıyALLAHu ahn-dan mervîdir ki: Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:

"Eğer bir kimse kendi haremine yaklaşırken besmeleden sonra,

'Ya Rab beni şeytandan uzaklaşdır, şeytanı da bize in'âm ve ihsân buyurduğun şeyden uzaklaşdır" demiş olsa, sonra o zevceyn arasında evlâd takdîr olunursa o çocuğa ebediyyen şeytan zarar veremez. " (30)

Peygamberimiz -sallALLAHu aleyhi ve sellem- gece bir tarafından diğer tarafına dönünce:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 664
favori
like
share
münih2 Tarih: 11.11.2008 23:08
çok güzel olmuş kardeşim,ellerine sağlık
Asiyan Tarih: 07.10.2008 08:22
yarım kalmış paylaşım için teşekkürler :3:
Kahramankentli Tarih: 06.10.2008 23:36
Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir bilgi olmuş teşekkürler..
PITIR Tarih: 06.10.2008 19:29
Allah razi olsun....Sanirim yaziniz yarim kalmis umarim tamamlarsiniz!