TR: Guliverkli adlı bir projenin parçası olan bu açık kaynak kodlu uygulama ile sisteminizde codec ' i yüklü olan tüm video ve ses dosyalarınızı oynatabilirsiniz. Tek bir çalıştırılabilir dosyadan oluşan ve oldukça az yer kaplayan Media Player Classic, hızlı bir şekilde açılır. Uygulamanın DVD oynatma ve altyazı gösterme yeteği bulunuyor; ayrıca kısayol tuşları ile tam ekran moduna geçebilir, sesi açıp kapayabilir, kısaca sık kullanılan özelliklere hızlıca ulaşabilirsiniz.


EN: Media Player Classic is an extremely light-weight media player for Windows. It looks just like windows Media Player 6.4, but has many additional extra features. MPC has, for instance, a built in DVD player with real-time zoom, support for AVI subtitles, QuickTime and RealVideo support (requires QT and/or Real player); built-in MPEG2/SVCD/DVD codec.
It also supports SVCD/CVD selectable subtitles and lots more. The best part about Media Player Classic is the ability to modify the filters when playing your favorite video files.

Changes in 6.4.9.1, 2008-10-05 (SVN revision 82):
* MPC: Save image/thumbnails now also supports PNG
* MPC: Updated libpng to 1.2.32
* MPC: Fixed playlist shuffle functionality
* MPC: some minor changesDownload

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 264
favori
like
share