Aslan kedigillerin bir üyesidir ve çok yırtıcıdır. Uzun gövdesi, kısa bacakları, büyük kafası, güçlü görünüşü ve azametiyle ormanlar kralı olmayı hak eder.
Uzunluğu kuyruğuyla birlikte 3 metredir. Yüksekliği yaklaşık bir metre, ağırlığıysa yaklaşık 230 kg’dır.
Erkek aslanların yeleleri vardır. Çok yumuşak olan bu tüyler, ya yüzü çevreler ya da başın arkasını, boynu ve omuzları kaplayarak göğüsten bele kadar uzar. Bu yele aslana çok heybetli bir görünüm verir. Bu yele hayvanı olduğundan daha da güçlü ve gösterişli hale getirir.

Bütün gününü kayaların ve ağaçların gölgesinde yatarak ya da uyuyarak geçiren aslan çoğu zaman geceleri avlanır. Mükemmel bir gece görüşüne sahip olan aslanlar bu sayede geceleri rahatlıkla avlarını görebilirler. Karanlıkta dolaşan aslanların ışığı mümkün olduğu kadar fazla toplayabilmeleri için gözlerinde özel bir tasarım vardır. Diğer canlılara göre daha büyük olan gözbebekleri ve göz mercekleri aslanları iyi birer avcı yapan en önemli özelliklerdendir.
Aslanın kendine özgü kükremesi, genellikle akşamları avlanma zamanından ve gün doğmadan önce duyulur. Aslan kükrediği zaman, ormanda sanki hayat durur. Uluyan bir sırtlan ulumasını, hırlayan bir leopar hırlamasını keser. Herkes susar ve kralı dinler. Maymunlar ağaçların en üst dallarına kaçarak, çıkarabildikleri kadar çığlık atarlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9319
favori
like
share
Terakkiperver Tarih: 27.04.2011 10:13
Aslanlar sözde ormanların kralı oluyor.Mesela birkaç sırtlanın hışmına uğrayınca selameti kaçmakta buluyor.Bir zürafa veya bir bufaloyu tek başına deviremiyor.Hep kendi cins yardımlarını bekliyor ki yesin onu.Hele de fillere bir şey yapamıyorlar.Ormanların kralı aslında fildir ama o masum gibi görünse de dev vücudu ile bütün hayvanları korkutabiliyor.Ya yırtıcı olsaydı..İşte o zaman filin hakkından gelecek başka hayvan olamazdı.Hayvan belgeseli filmlere bayılıyorum.Ondan çok şeyler öğreniyoruz.

Paylaşımlarınız için teşekkürler.
cropy19 Tarih: 26.04.2011 19:37
saoll
arbot Tarih: 16.12.2009 17:32
çok saol