[COLOR=paleturquoise]

[COLOR=paleturquoise]
[COLOR=paleturquoise](yaklaşık 1543–1596)

İngiliz deniz kuvvetleri tarihinde çok az kişi Sir Francis Drake kadar ünlüdür. Devon'da, Tavistock yakınlarında doğan Drake bir baş­ka ünlü denizci, akrabası Sir John Hawkins tarafından yetiştirildi. 13 yaşındayken küçük bir gemiye tayfa oldu; 18'indeyken Biskay Körfezi'nde ticaret yapan bir gemide çalış­maya başladı. 23 yaşında, Batı Afrika'daki Gine'ye yaptığı yolculukta köle taşıdı. 24 yaşında Judith gemisinin kaptanı oldu. Bu, onun ilk yönetim deneyimiydi. Bu gemiyle, Havvkins'in yanında, Batı Hint Adaları ve Orta Amerika'daki İspanyollar'a karşı bir sefere çıktı. İspanyollar San Juan de Ulüa'da gemilerinin çoğunu batırdı, ama Drake ve Havvkins kaçtılar.
[COLOR=paleturquoise]
Öç almak için 1570'te Orta Amerika kıyı­larına dönen Drake sonraki üç yıl boyunca çevrede korkulan bir kişi oldu. Veracruz, Portobelo ve Nombre de Dios kentlerini yağmalayarak Kuzey ve Güney Amerika'yı birleştiren Panama Kıstağı'nı geçti. Büyük Okyanus'u gördüğünde "o denizde bir İngiliz gemisi yüzdürmeye" karar verdi. İspanyol­ların Güney Amerika'daki en zayıf bölgesi­nin Panama olduğunu anladı. Güney Ameri­ka'nın batı kıyılarındaki İspanyol sömürgelerin­den gelen bütün mallar ve gümüş katırlarla Panama Kıstağı'ndan geçiriliyor ve Nombre de Dios'tan deniz yoluyla İspanya'ya gönderi­liyordu. Drake el koyduğu değerli madenlerle 9 Ağustos 1573'te hem zengin, hem ünlü olarak Plymouth limanına döndü.
Büyük hazırlıkların ardından, Aralık 1577'de Pelican adlı gemisiyle dünya çevresinde­ki yolculuğuna başladı. Bir İngiliz tarafın­dan ilk kez gerçekleştirilen bu yolculuk iki yıl 10 ay sürdü. Drake Aralık 1578'de Brezilya kıyılarına ulaştı ve 21 Ağustos'ta Güney Amerika'nın en güney ucundaki Macellan Boğazı'ndan kuzeye döndü; Şili ve Peru kıyılarından geçerken İspanyol gemileriyle savaşarak onları yendi. Yolculuğunu bugünkü Vancouver'e kadar, kıyı boyunca keşifyaparak sürdürdü. Kanada'nın batı kıyısını gören ilk Avrupalı oldu. Sonra, Büyük Okyanus'u geçerek Selebes ve Cava'ya vardı. Daha da batıya giderek 1580'de Ümit Burnu'na ulaştı. Yalnızca 57 adamı ve güvertede üç sufıçısı kalmıştı, ama geminin dengede durmasını sağlayacak ağırlıkta İspanyol gümüşü bulunuyordu. Haziranda ekvatoru geçti ve eylülde Plymouth limanına girdi. Büyük Okyanus,Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu'nun güneyini dolaşan ilk İngiliz oldu. Bu başarıları nedeniyle Kraliçe Elizabeth ona "sir" unvanı verdi.

[COLOR=paleturquoise]1585'te İspanya-İngiltere Savaşı başladı. Drake bir filonun komutanlığına getirildi. Filosunu eski savaş alanı olan Orta Ameri­ka'ya götürdü. Yaklaşık bir yıl boyunca İs­panyol sömürgelerine ve gemilerine önemli zararlar verdi. 1587'de İspanyollar'ın, önemli bölümü Câdiz Körfezi'nde olmak üzere, Av­rupa sularında büyük bir filo kurdukları anlaşıldı. Drake, gemileriyle Câdiz limanına girdi ve İspanyol gemilerinin birçoğunu yok etti.

[COLOR=paleturquoise]Bu gözü pek girişim İspanya'nın İngilte­re'ye yapmayı tasarladığı saldırıyı geciktirdi; ama önlemedi. 1588'de, büyük bir deniz filosu olan İspanyol Armada'sı İngiltere'ye yöneldi. Drake, Effingham Lordu Howard komutasındaki İngiliz donanmasında tümami­ral oldu. Hızlı saldırılarıyla ağır İspanyol savaş gemilerine büyük hasar verdi. İngilizler'in zaferi kazanmasında önemli yardımları oldu.
Drake 1596'da Hawkins ile birlikte, gene Batı Hint Adalan'na ve Orta Amerika'ya döndü. Panama'dayken, gemisinde çıkan di­zanteri hastalığından öldü ve denize gömüldü.


[COLOR=paleturquoise]
[COLOR=paleturquoise]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share