İngiliz bilim adamlarının, ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldukları açıklandı.
BBC’nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi’ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10’u solak.

Habere göre, "LRRTM1" adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmayı yapan bilim adamları, söz konusu genin, beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle açıklanan "şizofreni" gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırdığına inanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks, solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor. "Bir insanın, şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak" diyen Francks, LRRTM1 adlı genin, bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtiyor.

Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre, sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı, sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli oluyor. Bilim adamları, bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğuna inanıyor.

Bu arada, solaklar ve sağ elini kullanan insanlar arasında önemli farklar olduğunu belirtiliyor. Avustralyalı bilim adamlarının, 2006 yılında yaptığı bir araştırma, solakların spor yaparken ve bilgisayar oyunları oynarken daha hızlı düşünebildiklerinin tespit edildiği ifade ediliyor.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 440
favori
like
share
sonay_7 Tarih: 12.10.2008 18:27
solak insanların zeki olduklarını biliyodum zaten ama ömrüde kısa olurmuş bu konu da bilgisi olan var mı?
pozan Tarih: 12.10.2008 16:08
Evet solak insanlar pratik düşünmede hızlıdır derler ayrıca çok duygusal oldukları söylenir
Sylar Tarih: 12.10.2008 14:13
İlginç... Şirofren olma olasılığı...
Bende solağım. Zeki oldukları söylenir.
yesrib Tarih: 11.10.2008 23:12
insanların %10'u değil %90'ı salaktır diye biliyorum. yanılıyor muyum?
SU-PERISI Tarih: 11.10.2008 23:09
Paylaşımın için teşekkürler.