1992 senesinde ‘The Jennifers’ adlı grubu Oxford’da oluşturan Gaz Coombes (vokal, gitar) ve Danny Goffey (davul), aynı sene yayımladıkları “Just Go Back Today” adlı single sonrasında grubu dağıtma kararı aldılar. Ne var ki ikili, yeni bir proje için yeniden biraraya gelme sözü alırlarken, 1993 senesinde tanıştıkları Mick Quinn (bas gitar) ile birlikte Supergrass’i hayata geçirdiler.1994 senesinde hazırladıkları single “Caught By The Fuzz” ile çevredeki müzikseverlerden beğeni toplayan Supergrass, single sonrasında Parlophone Records ile anlaşma sağladı. Single’ı bu şirketle yeniden basan grup, NME ve Melody Maker gibi dergiler tarafından beğeniyle karşılandı. İsimlerini kısa süre içerisinde yayan üçlü, 1995 senesinde “I Should Coco” adlı ilk albümünü piyasaya sürdü.

“I Should Coco” albümü ile Britpop’un yükselişe geçtiği bir döneme rastgelen Supergrass, albümdeki güçlü enerjileriyle beğeni topladı. Albümün prodüksiyonunda Sam Williams ile çalışan grup, albüm ile İngiltere listelerinde zirveye yerleşti. Albümden “Caught By The Fuzz” dışında “Mansize Rooster”, “Lose It”, “Lenny” ve “Alright/Time” parçalarını single olarak yayımlayan üçlü, “Lenny” ile İngiltere listelerinde 10 numara olurken, “Alright/Time” ile listelerde 2 numaraya yerleşmeyi başardı. “Alright” ve “Caught By The Fuzz” parçalarına çektikleri video kliplerle MTV’de sıkça ekrana yansıyan topluluk, albüm sonrasında 18 ay süren bir turneye çıktı.

İngiltere’deki Britpop akımının önemli gruplarından birisi haline gelen Supergrass, 1997 senesinde “In It For The Money” adlı 2. albümünü John Cornfield ve Sam Williams prodüktörlüğünde yayımladı. Albümle ilk albüme göre daha karanlık temalar kullanan grup, albümüyle bu sefer İngiltere listelerinde 2 numaraya yerleşti. Albümden “Going Out”, “Richard III”, “Sun Hits The Sky”, “Late In The Day” ve “Cheapstake” parçalarını single olarak piyasaya süren topluluk, “Going Out” ile İngiltere listelerinde 5 numara oldu ve onu takiben “Richard III” ile de listelerde 2 numaraya yerleşti. Aynı sene Coombes ve Quinn, Dr. John’un “Anutha Zone” adlı albümündeki “Voices In My Head” adlı parçasına konuk müzisyen olarak katılırlarken, grup 1999 senesinde “Pumping On Your Stereo” adlı single’ı yayımladı.

“Pumping On Your Stereo” single’ı ile İngiltere listelerinde 11 numara olan Supergrass, single sonrasında ufak çaplı bir turneye çıktı. Bu turne sırasında MTV’nin ‘Five Night Stand’ adlı festivalinde de sahne alan grup, senenin sonunda kendi isimleriyle aynı ismi taşıyan 3. albümünü hayranlarına ulaştırdı. Albümün prodüksiyonunda yeniden John Cornfield ile çalışan topluluk, albümle İngiltere listelerinde 3 numara oldu. Albümle birçok müzik eleştirmeninden olumlu yorum toplayan grup, albümden “Pumping On Your Stereo” single’ı dışında “Moving” ve “Mary” parçalarını da single olarak piyasaya sürdü. “Moving” single’ı ile İngiltere listelerinde 9 numaraya yerleşen üçlü, albüm sonrasında bir süreliğine sessizliğe büründü.2002 senesinde piyasaya sürülen “Life On Other Planets” adlı 4. albümle geri dönüş yapan Supergrass, albümün prodüksiyonunda Tony Hoffer ile çalıştı. Albümde Gaz Coombes’in kardeşi Rob Coombes (klavye) resmi olarak gruba katılırken, albüm grubu İngiltere listelerinde 9 numaraya yerleştirdi. Albümle müzik eleştirmenlerinden yeniden olumlu eleştiriler toplayan grup, albümden “Never Done Nothing Like That Before”, “Grace”, “Seen The Light” ve “Rush Hour Soul” parçalarını single olarak hayranlarına sundu. “Grace” single’ı ile İngiltere listelerinde 13 numara olan dörtlü, albüm sonrasında turneye çıktı ve turne sonrasında yine sessizliğe geçti.

2004 senesinde “Supergrass Is 10” adlı ilk derleme albümünü yayımlayan Supergrass, albümle birlikte bir de DVD piyasaya sürdü. Albümde hit olmuş parçalarının yanısıra “Kiss Of Life” adlı yeni bir parçada bulunduran grup, albüm ile İngiltere listelerinde 4 numara olmayı başardı.

2005 senesinde “Road To Rouen” adlı 5. albümünü piyasaya süren Supergrass, albümün prodüksiyonunu grupça üstlendi. Albümün soundunda orkestrasal niteliklere yer veren grup, albümle birçok müzik eleştirmeninden olumlu puan topladı. Her ne kadar albüm, sözlerinde barındırdığı karanlık temalar sebebiyle bazı hayranlar tarafından olumsuz olarak nitelendirilse de, albüm grubu İngiltere listelerinde 9 numaraya yerleştirdi. Albümden “St. Petersburg”, “Low C” ve “Fin” parçaları single olarak yayımlanırken, “St. Petersburg” İngiltere listelerinde 22 numara oldu.

“Road To Rouen” albümü sonrasında dünya turnesine çıkan Supergrass, turne sırasında oldukça fazla bir hayran kitlesiyle karşılaştı. Turne sonrasında 6. albümün kayıtlarına başlayan grup, bu yeni albümün prodüksiyonunda Nick LaLaunay ile çalıştı. 24 Mart 2008'de yayımlanan ve "Diamond Hoo Ha" ismini taşıyan albüm ile albümden çıkan "Diamond Hoo Ha Man" ve "Bad Blood" single'ları eleştirmenlerden olumlu not aldı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 272
favori
like
share