Daha önceleri Metropolis ve Avatar isimlerini kullanan grup, 1983 yılında Florida’da kuruldu. Vokal ve klavyede John Olivia, gitarda Chris Olivia, davulda Steve Wacholz ve basta Keith Collins’den oluşan kadrosuyla Judas Priest, Black Sabbath ve Iron Maiden etkisinde bir müzikal çizgide yer alan Savatage, progresif metal’in en önemli temsilcilerinden biri oldu.
Bir süre sonra basa Johnny Lee Middleton geçti ve grup ilk albümü “Sirens"ı 1983’te piyasaya çıkardı. Bu arada küçük çaplı başarılar elde etti, ilk üç albümü “Sirens", “The Dungeons Are Calling" (1985) ve “Power of the Night" (1985) ile istediği çıkışı bir türlü yapamadı; power metal çizgisine yaklaşan tınısıyla dar bir çevrede tanındı. 1986’da çıkardığı “Fight for the Rock" ile daha melodik bir çizgiye kayan grup, başarı grafiğini yükseltmeyi de becerdi ve ardından gelen “Hall of the Mountain King" (1987) ile güçlü bir çıkış yapmayı başardı. Bu arada Chris Caffery ikinci gitarcı olarak gruba katıldı. 1990’da “Gutter Ballet"ı yaptı grup. “Hall of the Mountain King" ile progresif çizgisine doğru yönelen grup, artık iyice o çizgiye kaymıştı. 1991’de çıkardığı “Streets" ile rock opera tarzını da içeren, gitarların ön planda olduğu mükemmel bir çalışma kotaran Savatage, kariyerine son noktayı koydu.

Albümün çıkışından kısa bir süre sonra gitarcı Chris Olivia bir trafik kazasında öldü ve grup dağıldı. Ancak bir süre sonra tekrar bir araya gelen Savatage, yola devam etme kararı aldı. Grubun yaptığı yeni albümler, eski günlerdeki başarıyı getirmese de kaliteli müzisyenlerle çalıştılar. Bu yüzden grubun kemikleşmiş hayran kitlesine yenilerini katılmadı. 2000 Nisanı’nda gitarcıları Al Pitrelli'nin Megadeth'e katılmasından sonra, vokalde Zachary Stevens, gitarda Chris Caffery, basta Johnny Lee Middleton, klavyede Jon Oliva ve davulda Jeff
Plate'den oluşan kadrosu ile kariyerini sürdürüyor.

Mücadele ile geçen yıllar boyunca giderek daha fazla deneyim kazanan ve olgunlaşan Savatage, progresif rock, hard rock ve rock opera tarzında yoğunlaştı, orkestrasyonları, kayıt kalitesi, düzenlemeleri ve besteleriyle tarzının en önemli ve başarılı örneklerini verdi. Çoksesli uygulamalar açısından, sadece türdeşi grupları değil birçok farklı grubu etkiledi. Modern bir yönde ilerleyen rock'a, senfonik düşünceyi kazandırdı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 300
favori
like
share