Apple Kendi Fabrikasını Mı Kuruyor?

Mac söylentileriyle son zamanlarda dikkat çekmeye başlayan 9to5Mac sitesinde, uzun süredir kod adı “Brick” (tuğla, kütle) olan bir projeden bahsediliyordu. Geçtiğimiz günlerde sitede yapılan açıklamaya göre bu kod adı yeni MacBook’u ve devrim sayılabilecek yeni üretim aşamasını simgeliyor.
Bugüne kadar MacBook üretimi FoxConn gibi Tayvan ya da Çin’deki firmalara taşeron usulüyle yaptırılıyordu. Söylentilere göre Apple artık üretim aşamasını da kendi eline alacak. Yüksek kar marjları sayesinde kasasında ciddi oranda para biriktiren Apple, görünüşe göre geçtiğimiz senelerde çeşitli otoritelerin: “Nintendo’yu alsın, hadi oradan Sony’yi alsın, o para bende olacak hoca var yaa Google’ı alırdım” şeklindeki tavsiyelerini kulak arkası ederek, kendi fabrikasını oluşturmaya girişmiş. Henry Ford’u gururlandıracak kadar devrimsel olduğu ileri sürülen fabrika, bir alüminyum kütlesinden, lazer ve jet su fıskiyeleri sayesinde, bir MacBook kasası ortaya çıkarabilecek kapasiteye sahip. Bu üretim sistemi öyle ki parçaların birbirine vidalanması gerekmeyecek ve metal katlaması olmadığı için kasada zayıf noktalar bulunmayacak. Kasa da tek parçadan oluştuğu için daha ucuz ve daha sağlam olacak. Tasarım yönünden daha az engeli olması da cabası.

İnsanı gerçekten heyecanladıran söylentiler bu kadarla da kalmıyor. Görünüşe göre Apple, küresel ekonominin yaygın uygulaması olan uzak diyarlarda (bkz. Çin) üretime de son verecek yeni bir üretim planını uygulamaya koyuyor. Bu plana göre ABD’de bir fabrika kurulabilecek, bu fabrika yenilenebilir enerji kaynaklarıyla (ör: Su, Rüzgar gücü…) kendini besleyecek ve çevreyi kirletmeyecek. Kulağa oldukça iyimser gelen bu duyumlar eğer gerçekleşirse, Apple’ın üretim alanında da bir devrim gerçekleştireceğinden bahsedilebilir. Diğer yandan, bu tarz bir gelişme Apple’ın dedikoduları daha rahat engellemesini, bilgisayarları daha zor yükseltilebilir hale getirmesini ve daha kapalı bir firma haline gelmesini de sağlayabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 473
favori
like
share
CeLebRindaL Tarih: 18.10.2008 11:18
mardının neresınden sın topragım .