Hızlı okuma teknikleri nelerdir ? Nasıl hızlı okunur ?

Öncelikli olarak hızlı okumanın anlama kabiliyetini azaltmadığı aksine artırdığını belirtmek gerekiyor. Normal hızla okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okuduğunda bunun %60?ını aklında tutabilirken hızlı okuyan bir kişi dakikada 800 kelime okuduğunda okuduğunun %80?inden fazlasını hatırlayabilir. Bunun sebebi ise, daha hızlı okuduğunuzda beyin konunun bütünlüğünü daha kolay kavrar, siz de zaman ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.. (Genelde bunun tam tersi bilinir)

Hızlı okuma için bazı temel teknikler;

Bütünlüğü korumak;

Okumayı yavaşlatan unsurlardan biri kelimeleri anlamaya çalışmaktır. Kelime kelime okumak ve anlamadığınız cümleyi tekrar okumak sizi yavaşlatır. Oysa okumanın akışını bozarsanız okuduğunuzu anlamanız güçleşir. Akışı bozmadan daha hızlı okuyabilmek ve anlayabilmek için kelimelere değil kelime gruplarına odaklanmalısınız, örneğin bir kitabı okurken her satırda iki adet nokta belirleyip gözlerinizi o noktalar arasında kaydırarak o nokta çevresindeki kelime grubunu görebilirsiniz. Buna kelimeleri değil fikirleri görmek te denilebilir…

Sayfanın konumu;

Okuduğunuz metin ile göz arasında uygun bir mesafe bırakılmalısınız. Metni gözünüze gereğinden fazla yaklaştırırsanız okuma bütünlüğünü bozulur ve hızınız yavaşlar. Sayfayı gözünüzden uzaklaştırıp yakınlaştırarak hızlı okuma denemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca sayfaya herzaman dik açı ile bakmalısınız…

Okurken sadece gözleri kullanmak;

Bazı insanlar okurken aynı zamanda okuduklarını söyleme gereği duyarlar. Bu şekilde okuduklarını daha iyi anladıklarını düşünürler. Aslında bu, beyni gereksiz yere meşgul etmekten başka birşey değildir. Düşünmek konuşmaktan hızlıdır ve siz düşünme hızınızı konuşma hızına düşürmüş olursunuz…

Ne okuduğunu bilmek (anlamak) ;

Okuma ve anlama hızını artırmak için ne okuduğunuzu bilmeniz çok işinize yarayacaktır. Bir metni okumaya başlamadan önce o metinden ne almak istediğinizi bilirseniz istediğinize daha kısa yoldan ulaşırsınız. Roman okumak gazetede bir köşe yazısı okumaktan farklıdır. Romanda anlatılan çevreyi tahayyül eder, karakterlerin betimlemesini yaparsanız okuma hızınızdaki artışı gözlemleyebilirsiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10801
favori
like
share
850 Tarih: 31.10.2009 23:04
tşk
Pedaliza Tarih: 20.10.2008 14:55
Hızlı Okuma(AKTİF GÖRME ALANI)


AKTİF GÖRME ALANI

Aktif görme, odaklanılan cismin merkezine girmeyen cisimleri de görebilmektir. Okurken çoğu okuyucu göz hareketlerinin nasıl kıpırdadığına dikkat etmez, sadece okur. Bu durumda aktif hale getirilebilecek görme yeteneği maalesef yıllarca pasif görme olarak kalır.

Aktif görme enerjinizi daha geniş alana yayabileceğiniz inancı eğer sizde yoksa bazen okuduğunuz bir kelimeye tekrar dönmek mecburiyetinde kalırsınız. Oysa aktif görme alanında hem gözleriniz yorulmaz hem de daha fazla sözcük okuma şansı bulursunuz. Gözleriniz yorulmaz dedim, ama tek sözcüklük okumalarda göz daha çok hareket eder; dahası yarım saatte okunulup bitirilecek bir kitaba yarım saatten çok daha fazla bakılacağı için gözler yorulur.
Okumadaki üstün yeteneğimizi açığa çıkardığımızda, aslında okuduğumuz birkaç sözcükten tüm cümle zincirini tahmin edebiliriz. Bir cümlede aktif görme enerjimizle kilit kelimeleri hemen fark ederiz, diğer kelimeler yavan kalır. Böylece okuduğumuzu daha iyi anlarız. Hem hızlı okuyup hem de anlamanın püf noktası da burada bulunmaktadır. Acemi okuyucular farkında olmadan kitaptaki satırları şaşı okur; satırı soldan ileri doğru düz bir doğrultuda okuduğunu ve satır sonunda ikinci satıra yine düzenli bir şekilde geçtiğini düşünür.

Oysa durum hiç de böyle değildir. Okurken satırlar allak bullak olduğu için okumayı çok çok geciktiren bu durumun hiçbir zaman farkında olunmaz. Bu şaşılık, görüntü kaybına neden olur. Gözün okurken düzensiz hareketler yapmamasına özellikle dikkat edilmelidir.Gözün devamlı hareket halinde olması dikkat edilebilir alanları kör nokta haline getirir, okumada düzensizlik yaratır. Göz hareketi ifadesiyle göz kapaklarından değil, gözün içindeki merkez noktadan söz ediyoruz. Sözcük sözcük okuma, gözde her kelime için durup hareket etme yükü oluşturacağı için, birkaç kelime birden okumakta yarar vardır. Gözü bir durdurup bir hareket ettirmek yerine göz merceğini hızlı bir şekilde kelimeler üzerinde kaydırmanın çok daha fazla getirisi vardır.

Sözcük sözcük okurken aşağıdaki örnekteki gibi gözümüz her sözcük üzerinde duraklar. Bu da zaman kaybına ve gözün yıpranmasına sebep olur.

Ruhsal zeka ruh dünyamızı açar ve bizi mutlu kılar. Hızlı okumada ise sözcükler gruplandırılarak okunur ve göz hem daha hızlı hareket eder, hem de daha az yıpranır.

Ruhsal zeka ruh dünyamızı açar ve bizi mutlu kılar.
_raindrop_ Tarih: 19.10.2008 22:23
paylaşım için teşekkürler
YildizZB Tarih: 19.10.2008 01:31
cocuklara genelde yavas oku yazilani iyi anla denir : )
CADIKIZ Tarih: 18.10.2008 14:50
Evet sun pedalizam cok iyi olur hemde:3:
Pedaliza Tarih: 18.10.2008 14:27
Evet Cadıcım çok haklısın..

göz kaslarımız en tembel kaslarımız olduğu için okurken onları çalıştırmak gerekiyormuş.Bunun için belli egzersizler de var..onlarıda suncam inşallah
CADIKIZ Tarih: 18.10.2008 14:22
Cok hizli okurum gercekten ama hizli okumam bunu almadan okumadigim anlamina gelmez hizli ve anliyarak okurum bazen arkadas ne cabuk okudun veya inanmazlar ama gercekten hizli okuma bir huyum vardir ve gozlerimle yaparim agzim hic acilmaz:72::5: