SURUÇ’TA GELENEKSEL GİYİM1.ERKEK GİYSİLERİ Suruç’da Geleneksel erkek giyimi; zıbın ve şalvar olmak üzere genel olarak iki çeşittir. Birinci türde; önü kapalı, vücut boyunca uzanan fistan, zıbin denen entariler giyilir. Zıbınlar; atlas, ipekli kumaşlardan yapılır. Altta beyaz uzun don giyilir. Kışın soğuktan korunmak için elde yapılmış “sıkma” denen yelek giyilir. Kış aylarında da üstten yün dokumadan el tezgahlarında yapılmış “aba” giyilir. Başa “neçek” (çefiye) denen bir örtü örtülür. Bir diğer giyim türü de şalvar, gömlek, yelek türü giyimdir.

BAŞ Sırmalı puşu: Çok ince ipek yün veya pamuktan dokunmuştur.Beyaz krem rengi koyu kahverengi gibi renkleri vardır. 80x80 boyutlarında olup ikiye katlanarak sarılır veya iki parçaya bölünerek bağlanır. Kenarları çeşitli renklerden oluşan püsküllerle süslüdür.

VÜCUT Köynek: Gömlek yöredeki dokumacılar tarafından el tezgahlarında dokunur. Nohutlu veya puanlıdır. Kol ağzı saat kapağı şeklinde yapılır.

Kırk düğme yelek: Özel bir kumaş olan kabardin kumaştan yapılır. Yarım kolludur ve gömleğin üzerine giyilir. Kahverengi en beğenilen renktir. Ayrıca yeşil, lacivert gibi renkleri de mevcuttur. Yakası yoktur ve yakasında boydan boya nohut büyüklüğünde iplikten yapılmış düğmeler vardır. Kırk düğme yelek ismini de önünde bulunan sıra halindeki düğmelerin çokluğundan alır.

Şalvar: Kabardin kumaştan yapılır. Kahverengi, yeşil, lacivert ve gri renkleri vardır.Fakat en sevilen ve tutulan rengi kahverengi olanıdır. Üstü bol ayak kısımları ayağı saracak şekilde dardır . İki tarafında bulunan ceplerin ağızları ipekli ipliklerle işlenmiştir

Marhama (mendil): Kırmızı ve beyaz renkte olup yerli dokuma işidir

AYAK Çorap: Yünden olup el ile örülmüştür. Genellikle yünün doğal rengindedir mor koyun ve beyaz yünden olanları tercih edilir.2-KADIN GİYSİLERİBAŞ

a.Taç : Genç kız başına “taç”, evli olanlarınkine ise “köfi” denir. Genç kız başı takı yönünden çok zengindir. Kırmızı fes üzerine poşu sarılarak meydana getirilir. Başa iyi oturabilmesi için fesin içine kalıbına göre karton konur. Fesin üst kısmına gümüşten tepelik, ön kısmına üç kor, yanlarına ise reşme denen gümüş takılar takılır. Arkaya floştan örülmüş saçlarla beraber bele kadar inen saç koru bağlanır.

VÜCUT

a.Şalvar: Çarpıcı renkli kumaşlardan yapılır hemen hemen her renk kullanılır, paçalar bol olup ayak bilekleri lastikle büzülmüştür.

b.Keras Kollu robalı ayağa kadar uzanan ve Xaftanın altına giyilen elbisedir.

c. Xaftan : Kadifeden yapılmış olup, kollu önü açık yandan yırtmaçlı üç eteği olan astarlı olan bir giysidir. Giysinin üstü mahalli motiflerle işlenmiştir.

ç.Sıxme: Keras üzerine giyilen bezden kalınca yapılmış sıcak tutmaya yarayan bir yelektir

d. Berdilk (Önlük): Kerasın bel kısmından bağlanır. Yerli tezgahlarda dokunmuştur. Siyah ve beyaz renkleri vardır. Fakat genellikle siyah renkli olanı kullanılır ve üzeri yöresel motiflerle süslüdür. Ayağa kadar uzanır.

e. Kemer (Kuşak) Elle örülen yünden yapılmış bel bağlarıdır. Gümüşten yapılmış olanları da vardır. Xeftanın yandan toplanarak yanlardan bel bağlarının içerisine sıkıştırılır.

. Marhama (mendil) Beyaz ve kırmızı renkte olup yerli dokumadır

AYAK Çorap: Evde dokunmuş ve beyaz yünden yapılmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 856
favori
like
share