Genel Durum
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz 1979 yılında Adana İli Ceyhan İlçesi Mercimek Beldesi sınırları içerisinde kurulmuş olup Ceyhan İlçe merkezinin 17 km. kuzeybatısı Mercimek Beldesinin de 4 km. batısında bulunmaktadır. Kurumumuzun ulaşımı ise Kadirli - Ceyhan karayolundan sağlanmaktadır.
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz ilk kurulduğu 1979 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı olan TİGEM arazilerinden 1739 dekar arazinin Bakanlığımıza tahsisi ile tarım ağırlıklı olarak kurulmuştur. Tahsis edilen arazinin 63 dekarı hali hazırda Müdürlüğümüzün idare ve sosyal hizmet binaları, iş atölyeleri, ambar, garaj ve tamirhane, görüş yeri olarak kullanılmaktadır. Müdürlüğümüz yerleşim alanı dışında kalan arazinin 1.400 dönümü üzerinde tarım yapılmakta olup geri kalan araziyi sulama kanalları ve okaliptüs korusu oluşturmaktadır.
Sosyal Hizmet Binası
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Sosyal Hizmet binası dört katlıdır. Zemin katta hamam, çamaşırhane, soğuk hava deposu, genel bütçe ambarı, kalorifer dairesi, kütüphane ve revir bulunmaktadır. Birinci katta mutfak, hükümlü yemekhanesi, kantin ve İnfaz Koruma Başmemurluğu bulunmaktadır. İkinci, üçüncü ve dördüncü katlar hükümlü koğuşu olarak kullanılmaktadır. Bu koğuşlardan 13 adeti hükümlü koğuşu, 1 adeti revir koğuşu ve 1 adeti dershane olarak kullanılmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuz 250 hükümlü kapasitelidir. Hükümlüler için 800 metrekarelik yazlık yemekhane olarak da kullanılan dinlenme alanı şeklinde sosyal hizmet alanları mevcuttur.
İdare Binası
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz İdare Binası iki katlıdır. Zemin katı personel yemekhanesi, santral ve kışlık hükümlü görüş yeri olarak kullanılmaktadır. Birinci katta Müdür odaları ve diğer hizmet birimlerinin odaları mevcuttur. İkinci kat ise misafirhane ve toplantı salonu olarak kullanılmaktadır.
Personel Durumu
Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğümüz ve İşyurdu Müdürlüğümüz bünyesinde bir kurum müdürü, iki kurum 2. müdürü, bir idare memuru, bir sayman ve bir doktor olmak üzere toplam 6 bakanlık personelimiz, komisyon memuru olarak da 7 teknisyen, 1 teknisyen yardımcısı, 1 ambar memuru, 1 aşçı, 1 sağlık memuru olmak üzere toplam 11 tane sivil personelimiz, yine adli yargı adalet komisyonuna bağlı 4 İnfaz ve Koruma Başmemuru, 4 geçici görevli olmak üzere 30 İnfaz ve Koruma memurumuz ve işyurduna bağlı sözleşmeli personel kadromuzda 2 personel olmak üzere genel mevcudumuz 53 kişidir.
İşyurdu Faaliyetleri
Ceza İnfaz Kurumumuz açık statüsünde olması itibarı hükümlülerin rehabiliteleri, iş becerilerini geliştirmeleri ve meslek edindirmek için çeşitli işkolları faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuz işyurdu faaliyetleri olarak ziraat atölyesi , parke kilit taş atölyesi, fırın atölyesi, demir atölyesi, marangoz atölyesi, çayocakları atölyesi, temizlik işkolu atölyesi, inşaat atölyesi ve bunun yanı sıra nakliye, fotoğraf, cilt, bakım onarım, çeşitli hizmetler işkolu gibi işkolları bulunmaktadır.
Bu atölyelerde çalışan hükümlüler sigortalı olarak çalışmaktadırlar.
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz işyurdu faaliyetleri içerisinde tarım ve parke kilit taş atölyesi faaliyetleri ağırlıkta olup bunları inşaat, fırın, demir, mobilya ve marangoz, temizlik, çay ocakları faaliyetleri izlemektedir.
Ziraat Atölyemiz olarak kurumumuz arazilerinde genellikle tahıl ürünlerinden buğday ve mısır üretimi, sebze olarak ıspanak, domates, patlıcan, biber, salatalık, kabak üretimi, meyve olarak karpuz ve hurma üretimi yapılmaktadır.
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Demir Atölyesinde römork, tarım aletleri, hükümlü ranzası, çelik raf, çelik dolap, kürek, bel, mangal, üretimi yapılmaktadır.
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Marangoz ve Mobilya Atölyesinde kapı, pencere, büro mobilyaları ve ev mobilyaları üretilmektedir.
Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Parke Taş Atölyesinde beton renkli ve yüzeyi kırmızı renkli parke kilit taşı, beton renkli ve yüzeyi kırmızı renkli prizma taşı, beton renkli ve kırmızı renkli kaldırım bordür taşı ve bahçe bordürü ile kırmızı ve beton renkli yağmur oluğu üretilmektedir.
Çay ocakları atölyemiz adliye ve personel lokalinde, temizlik atölyemiz ise adliyede hizmet vermektedir.
Siparişler doğrultusunda atölyelerimizde tüm özel, resmi kurum ve kuruluşlarla özel şahıslara ait işler yapılmaktadır.
İrtibat için Ceyhan Açık Ceza İnfaz Kurumumuz ve Ceyhan ilçe merkezinde bulunan kurumumuz irtibat bürosu bulunmaktadır.

Ceyhan Açık Ceza İnfaz Kurumu
Telefon Numarası : 03226484215
Faks Numarası : 03226484251

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3284
favori
like
share
ab110467 Tarih: 11.03.2010 16:29
yoo bence guzel ama suclu olarak gelmemek lazım
cezaevımızı bu sekılde tanıttıgınız ıcın tesekkurler ama bu zannedersem bıraz eskı bır tanıtım su an cezaevımız bayagı bır degıstı yenı bır tanıtım yapmak ıstersenız yardımcı olabılırım
KıZıL* Tarih: 04.12.2008 18:31
allah düşürmesin kimseyi paylaşım için saol