Bana Kur’an öğretin” demeye utanmayın!

Öğrenmenin yaşı yoktur. Bir insan her yaşta öğrenci olabilir. Bir işi en kolay ve rahat öğrenmenin yolu da o işi bilen bir kişiden yardım almaktır. Bu sebeple yavaş yavaş Kur’an-ı Kerim öğrenme yolunda mutlaka size yardımcı olacak bir kişinin olması fikrini kendinize telkin edin. Zamanla bu telkinler sizde bir kabul meydana getirecektir. Hoca olarak, kendinize yakın bir ismi seçmeniz sizi daha da rahatlacaktır. Bu kişi en yakın dostunuz olabileceği gibi varsa eşiniz, çocuklarınız veya sizin yaşınıza yakın başka bir insan da olabilir. Onlara da düşen sizi sıkıntıya sokmadan bu süreci devam ettirmeleridir. Dostlarınız sizin Kur’an öğrenmenizi ister. Şeytan ve nefsiniz ise bunu geciktirmek için en makulünden en anlamsızına kadar bir sürü gerekçe uydurmaya devam eder. Önemli olan sizin seçeceğiniz taraftır. Bir çok insan kendi kendine Kur’an öğrenmiştir. Az bir gayretle ortalama bir hafta, bilemediniz iki haftada Kur’an okumaya geçebilirsiniz. Şu soruyu sorun, “Rabbimizin kelamı olan Kur’an’ı okumayı gerçekten istiyor muyum ve onu gerçekten seviyor muyum?” Çünkü, 60-70 yaşından sonra hafızlık yapan ve bunda başarılı olan insanlar varken topu topu 28-29 harfi tanıyıp, okunuşlarını çözmeyi aman aman bir mesele haline getirmeyin. 5-6 yaşındaki çocukların bile Kur’an’ı baştan sona okuyup hatim indirdiklerini unutmayın.

Kur’an hem gençleştirir, hem de ihtiyarlatır!


Hz. Ebu Bekir (ra) bir defasında Efendimiz’e şöyle demiştir: “Ey Allah’ın Resûlü, ihtiyarladınız!”

Peygamberimiz’in (sas) cevabı şu oldu: “Hud, Vâkıa, Mürselât, Amme Yetesâelun, İzeşşemsü Küvvirat (sûreleri) beni ihtiyarlattı.” Hadisi açıklayan alimler şu noktaya parmak basıyorlar: “Bu sûrelerde ahiret halleri ile ilgili bilgiler yer alıyordu. Peygamber’in mübarek canına bir şey olacak değil; fakat O, bize bizden daha şefkatli olduğundan bizim başımıza gelecekleri ve ümmetinin o sûrelerde tasvir olunan ahval içindeki yerini düşünüyordu, ağarma bundandır.” (İbn Sa’d, Tabakat, I, 435) Kur’an’ın, cennet tasvirleri ve mazlumların haklarını ahirette tamamen alacağı müjdesi de mü’minlerin gönlünü gençleştirmekte, ruhlarını ferahlatmaktadır

Ömer Özveren

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 364
favori
like
share
murat2042 Tarih: 21.10.2008 23:38
allah razı olsun harika bir paylaşim
VuSLaT Tarih: 21.10.2008 23:33
Allah razı olsun çok güzel paylaşım olmuş paylaşan yüreğinize sağlık.
sabrikoz Tarih: 19.10.2008 23:16
Çok güzel bir paylaşım, ALLAH razı olsun
RAVZA Tarih: 19.10.2008 22:50
Çok güzel özetlemişsiniz gerçekten ALLAH herkese nasip etsin inş.eğer etrafımızda öğretebilecek kimsemiz yoksa bile yinede pes etmeyelim azmedelim şuan piyasada çok güzel öğretici kitap ve vcd ler var biz bir adım atsak gerisi gelecektir inş.