Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2010 yılından itibaren kullanacakları çipli nüfus cüzdanları CeBIT'te görücüye çıktı.

Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor. Vatandaş kimliğini hem parmak izini hem de belirlediği 6 haneli sayısal şifresi ile kullanabiliyor.

Halen Bolu'da 300 kişi tarafından test edilen yeni kimlik kartlarının teknolojik olarak ilk kullanımları eczaneler ve hastanelerde olacak. Eczane ve hastanelerde bulunacak kart okuyucuları sayesinde vatandaşlarla ilgili bilgilere ulaşılabilecek. Sistemin halen üzerinde çalışılan sağlık veritabanı ile de çalıştırılması öngörülüyor.Doktor veya eczacı kendi kartı ile sisteme girecek, vatandaş da kendi kartını cihaza yerleştirecek. Bu durumda vatandaşla ilgili tüm sağlık bilgileri doktor tarafından görüntülenebilecek.

Bolu'da test projeleri devam eden uygulamanın önümüzdeki günlerde kapsamının biraz daha genişletilmesi ve 3 bin kişiye ulaştırılması, 2009 yılında ise 300 bin kişilik bir vatandaş kitlesinde son testlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2009 başından itibaren Türkiye'nin kullanmaya başlayacağı biometrik pasaportlardan sonra 2010 yılında da çipli nüfus cüzdanlarının kullanılmaya başlanması öngörülüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1963
favori
like
share
sakrep Tarih: 14.12.2008 13:56
bu yeni nüfus cüzdanları vatana millete hayırlı olsun
TMOLOS Tarih: 14.12.2008 02:04
bunada şükür....sürüde ki inekler gibi kızgın demirle damgalıyabilirlerdide...
MeLaNkOLiK Tarih: 13.12.2008 00:22
sanal kişilerle suc oranları dahda artacak sanırım
NonameTR Tarih: 12.12.2008 19:49
damar izi ne demek
ADALI Tarih: 12.12.2008 19:47
Arkadaşlar hemen sazan gibi daldınız.Daha neden TC nolarının sonu çift rakamda hiç tek rakam yok bunun cevabını veremediler.Güzel yurdumun güzel insanları çok kötü günler bekliyor bizi çok
sersericimbom Tarih: 27.11.2008 17:51
zaten bizler herhalde hala dünyanın kobayı olmaktan kurtulamayacağız
ozlems_o Tarih: 08.11.2008 11:47
wawwww çok güzel bişey bu

insanlar resmi dairelere hastanelere gittikleridne artık yanlarında bi sürü evraktı şuydu buydu taşımayacaklar demek.

acaba renkleri nasıl olacak şimdiki gibi mavi ve turuncu şeklinde mi:72:
delikurtsahin Tarih: 30.10.2008 17:09
Bence sakıncalı bir durum. İnsanlar fişleniyor diye kıyameti koparıyoruz. bu fişlemeninde ötesinde bir şey. sistemde herhangi bir açık veya arıza olursa neler olabileceğini bir düşünün.....
MEVLÜT Tarih: 20.10.2008 22:18
1. AKILLI KİMLİK KARTI NEDİR?
Akıllı kart, üzerindeki çip aracılığıyla her türlü bilgiyi saklayabilen ve elektronik aletler vasıtasıyla bu bilgileri hedeflenen ağa taşıyabilen bir sistem. Kredi kartlarındaki sistemin bir benzerinin nüfus cüzdanlarına uyarlanması olarak da özetlenebilir.

2. ÇİPTE HANGİ BİLGİLER YER ALACAK?
Kart üzerindeki çip sayesinde nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı tek bir kartta toplanıyor. Kredi kartı büyüklüğündeki kimlik kartlarında, sahibinin fotoğraf ve parmak izi gibi bilgiler yer alacak. Kişiye özel güvenlik bilgileri bununla da kalmayıp, bir sonraki aşamada çipli kartlarda vatandaşların damar izleri de bulunacak. Tek parmaktan alınacak damar izi sayesinde, kartın kötüye kullanımının önüne geçilmesi planlanıyor. Kartta taşınacak tüm kişisel bilgiler, aynca merkezi veri tabanı üzerinde de tutulacak.

3. SOMUT OLARAK HAYATIMIZDA NE DEĞİŞECEK?
Vatandaşlann tek kart ile tüm kamu kurumlanndan hizmet almasını hedefleyen akıllı kimlik, öncelikle sağlık sektöründe kullanılacak. İnsanlar sağlık karnesi kullanmadan hastaneye gidecek ve tedavi olabilecek. İlaç almak için gidilen eczanede de bu kimlik kartı kullanılacak. Doktor, hastaya vereceği ilacı elektronik kartın üstüne işleyecek. Hasta bu kartla eczaneden ilacını alacak ve Sosyal Güvenlik Kurumu parayı ödeyecek.

4. AKILLI KART DOKTORLARIN İŞİNE DE YARAYACAK MI?
Doktorlar, kart sahibinin geçirdiği son 10 hastalık ve uygulanan tedavileri anında öğrenebilecek.

5. DEVLET DAİRELERİNDEKİ KUYRUKLAR AZALACAK MI?
Uygulamanın geliştirilmesinin ardından, internet üzerinden yapılabilen her türlü vatandaşlık işlemi, bu kart ile yapılabilecek. Yani devlet dairelerindeki kuyruklar azalacak çoğu işlem devlet kurumlarındaki bankamatik benzeri otomatlardan yapılabilecek.

6. BOLU'DAKİ PİLOT ÇALIŞMA ŞU ANDA NE AŞAMADA?
Bolu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri şu ana kadar 3 bin kişiye akıllı kimlik karü dağıttı. Aynca ildeki 68 eczaneden 53'üne ve Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nin dört polikliniğine sistem için gerekli cihazlar kuruldu. Bolu'da yılsonuna kadar 10 bin kart dağıtılacak ve işlemler test edilecek. 2010 yılına kadar il genelindeki 300 bin kişiye daha akıllı kimlik kartı verilecek.

7. UYGULAMA NE ZAMAN TÜRKİYE GENELİNİ KAPSAYACAK?
Projenin başarıyla yürütülmesi halinde, 2010'un ortalarında yurt genelinde kart dağıtımı için ihaleye çıkılacak.

8. YOLSUZLUĞU DA ENGELLEYEBİLECEK Mİ?
Bu uygulamayla öncelikle sigorta kayıp ve kaçaklarının önüne geçilecek. Parmak izi uygulamasıyla sağlık karnesinin mükerrer kullanımı önlenecek, başkasının karnesiyle hizmet alma yolsuzluğu bitecek. Ayrıca organize şekilde yürütülen reçete ve sağlık karnesi yolsuzlukları da son bulacak.

9. ÇİPLİ KARTLAR GÜVENLİ Mİ?
Yeni kimlik kardan güvenlik açısından en son teknoloji kullanılarak ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilecek. Hazırlanan kartlar taklit edilemeyecek, tahrip ya da tahrif edildiğinde değişikliğin tespit edilmesine imkân tanıyan güvenlik özellikleri olacak.

10. BU SİSTEME GELECEKTE BAŞKA ÖZELLİKLER DE EKLENEBİLİR Mİ?
Hazırlanan çipli kimlik sistemi yeni verilerin ve uygulamaların eklenmesine uygun. Yani yıllar içinde sisteme tapu, pasaport gibi istenilen her türlü bürokratik işlem dâhil edilebilecek.