Oscar akademisi ‘En İyi Yabancı Film’ dalında başvuran ülkelerin adaylarını açıkladı. Daha önceden de bilindiği gibi Türkiye’nin ‘En İyi Yabancı film’ dalındaki adayı Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’ ödülü alan filmi ‘Üç Maymun’. İşte diğer ülkelerin aday filmleri:

Afganistan, ‘Opium War’ (Siddiq Barmak)
Almanya, ‘The Baader Meinhof Complex’ (Uli Edel)
Arnavutluk, ‘The Sorrow of Mrs. Schneider’ (Piro Milkani and Eno Milkani)
Arjantin, ‘Lion’s Den’ (Pablo Trapero);
Avusturya, ‘Revanche’ (Gotz Spielmann)
Azerbeycan, ‘Fortress’ (Shamil Nacafzada)
Bangladeş, ‘Aha!’ (Enamul Karim Nirjhar)
Belçika, ‘Eldorado’ ‘Bouli Lanners’
Bosna Hersek, ‘Snow’ (Aida Begic)
Brezilya, ‘Last Stop 174’ (Bruno Barreto)
Bulgaristan, ‘Zift’ (Javor Gardev)
Cezayir, ‘Masquerades’ (Lyes Salem)
Çin, ‘Dream Weavers’ (Jun Gu)
Çek Cumhuriyeti, ‘The Karamazovs’ (Petr Zelenka)
Danimarka, ‘Worlds Apart’ (Niels Arden Oplev)
Estonya, ‘I Was Here’ (Rene Vilbre)
Fas, ‘Goodbye Mothers’ (Mohamed Ismail)
Finlandiya, ‘The Home of Dark Butterflies’ (Dome Karukoski)
Filistin, ‘Salt of This Sea’ (Annemarie Jacir)
Filipinler, ‘Ploning’ (Dante Nico Garcia)
Fransa, ‘The Class’ (Laurent Cantet)
Gürcistan, ‘Mediator’ (Dito Tsintsadze)
Güney Afrika, ‘Jerusalema’ (Ralph Ziman)
Hırvatistan, ‘No One’s Son’ (Arsen Anton Ostojic)
Hong Kong, ‘Painted Skin’ (Gordon Chan)
Hindistan, ‘Taare Zameen Par’ (Aamir Khan)
Hollanda, ‘Dunya & Desie’ (Dana Nechushtan)
İngiltere, ‘Hope Eternal’ (Karl Francis)
İran, ‘The Song of Sparrows’ (Majid Majidi)
İsrail, ‘Waltz with Bashir’ (Ari Folman)
İspanya, ‘The Blind Sunflowers’ (Jose Luis Cuerda)
İsveç, ‘Everlasting Moments’ (Jan Troell)
İsviçre, ‘The Friend’ (Micha Lewinsky)
İtaly, ‘Gomorra’ (Matteo Garrone)
İzlanda, ‘White Night Wedding’ (Baltasar Kormakur)
Japonya, ‘Departures’ (Yojiro Takita)
Kanada, ‘The Necessities of Life’ (Benoit Pilon)
Kazakhstan, ‘Tulpan’ (Sergey Dvortsevoy)
Kırgızistan, ‘Heavens Blue’ (Marie Jaoul de Poncheville)
Kolombiya, ‘Dog Eat Dog’ (Carlos Moreno)
Kore, ‘Crossing’ (Tae-kyun Kim)
Letonya, ‘Defenders of Riga’ (Aigars Grauba)
Lübnan, ‘Under the Bombs’ (Philippe Aractingi)
Litvanya, ‘Loss’ (Maris Martinsons)
Lüksemburg, ‘Nuits d’Arabie’ (Paul Kieffer)
Macaristan, ‘Iska’s Journey’ (Csaba Bollok)
Makedonya, ‘I’m from Titov Veles’ (Teona Strugar Mitevska)
Meksika, ‘Tear This Heart Out’ (Roberto Sneider)
Mısır, ‘The Island’ (Sherif Arafa)
Norveç, ‘O’Horten’ (Bent Hamer)
Polonya, ‘Tricks’ (Andrzej Jakimowski)
Portekiz, ‘Our Beloved Month of August’ (Miguel Gomes)
Romanya, ‘The Rest Is Silence’ (Nae Caranfil)
Rusya, ‘Mermaid’ (Anna Melikyan)
Sırbistan, ‘The Tour’ (Goran Markovic)
Singapur, ‘My Magic’ (Eric Khoo)
Slovakya, ‘Blind Loves’ (Juraj Lehotsky)
Slovenya, ‘Rooster’s Breakfast’ (Marko Nabersnik)
Şili, ‘Tony Manero’ (Pablo Larrain)
Tayvan, ‘Cape No. 7’ (Te-Sheng Wei)
Tayland, ‘Love of Siam’ (Chookiat Sakveerakul)
Türkiye, ’3 Monkeys’ (Nuri Bilge Ceylan)
Ukrayna, ‘Illusion of Fear’ (Aleksandr Kiriyenko)
Uruguay, ‘Kill Them All’ (Esteban Schroeder)
Ürdün, ‘Captain Abu Raed’ (Amin Matalqa)
Venezuella, ‘The Color of Fame’ (Alejandro Bellame Palacios)
Yunanistan, ‘Correction’ (Thanos Anastopoulos)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 374
favori
like
share
tascii25 Tarih: 16.12.2008 13:00
sağol paylaşımın için