DOMUZ ETİNİ AFİYETLE YİYORUZ

Hadi Şimdi de bilmediğiniz yerden et alın ve bilmediğiniz yerden yemek yiyin bakalım...’

Gaziosmanpaşa Hacımaşlı köyü domuz çiftliği’nin suları ve katı atıkları 300 metre mesafedeki Sazlıdere Barajı’na akıyor. Baraj on milyon kişinin su ihtiyacını karşılıyor. Çiftlikte 5 bin domuz var.

Türkiye’deki domuz çiftliklerinde yıllık 3 milyon kg. civarınd a et üretiliyor. Bu rakam neredeyse kırmızı et üretiminin yarısı. Üretilen domuzlar otellere, yemek fabrikalarına ve marketlere ’kıyma’ şeklinde satılıyor. Domuz etini Salam, sosis olarak da piyasaya sürmek en sık kullanılan yöntem.
Peki neden domuz?


’Dinen yasak olmasına, Türk yemek kültürüne aykırı bulunmasına rağmen neden domuz cazip bir konu?’

Çünkü domuz yetiştiriciliği kârlı bir iş. Domuz üretken bir hayvan. Cinslerine ve yaşına göre yılda bir, iki, bazen de üç kez ve her bakımdan 15-20’ye kadar varan yavru dünyaya getirebiliyor. Bir domuz yılda iki kez doğum yapsa, her bakımdan 10 yavru yaşasa, 20 sene yaşayan bir domuzun 400 yavrusu oluyor. Ve dahası yeni doğmuş bir domuz 4-5 ayda 100 kiloya kadar çıkabiliyor.

Normal Şartlarda evcil bir domuzun yüzde 30’u yağ olarak ayrılabilmekte iken bu rakam bazen yüzde 50’yi bulabiliyor.Yani 150 kg ’lık bir domuzdan 75 kiloluk yağ elde edilebiliyor. Bu da dana yada koyuna göre tercih edilmesinde önemli bir etken.

Beslenmesi kolay, cam dışında -leş dahil- her şeyi yiyebiliyor. Her domuz da ortalama 80-100 kiloya ulaştığı zaman kesiliyor. Kaba bir hesapla sadece bu çiftlikten yılda yaklaşık 1 milyon kg. et çıkıyor.
Bu etlerin hangi kanalla, nerelere satıldığı meçhul. Diğer çiftlikler de göz önüne alındığında Türkiye’de yaklaşık 3 milyon kg domuz etinin piyasaya değişik yollarla sürüldüğü ortaya çıkıyor.

Türkiye’deki toplam kırmızı et tüketiminin de 6 milyon kg. olduğu göz önüne alınırsa tablonun vahameti daha da netleşiyor. Kilosu 1 ile 3.5 milyon lira arasında satılan bu domuz etlerinin ağırlıklı olarak kıyma, sucuk, salam ve sosis olarak satıldığı dile getiriliyor. Çiftlik çalışanlarından İsmail Türk’ün verdiği bilgiye göre kesilen etler toplu olarak büyük otellere, yemek fabrikalarına kıyma ve sosis gibi ürünler olarak satılıyor.

’Kısacası ne yediğinize dikkat edin. Çok emin olmadığınız bilmediğiniz markaların ambalaj güzelliğine kanmayın.’

Bakara süresi Ayet:173- O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Maide süresi Ayet:3 - Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâm'ı beğendim. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.

Enam süresi Ayet:145- De ki: "Bana vahyolunanda, (bu haram dediklerinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş, veya akıtılmış kan, yahut domuz eti - ki bu gerçekten pistir yahut Allah'tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursa, bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsa, (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir)" Çünkü Rabbin çok bağışlayandır, merhamet edendir.

Nahl süresi Ayet:115- O size ancak ölü hayvanı, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı. Her kim bu haram şeyleri yemeye mecbur kalırsa (başkasının hakkına) saldırmadan ve aşırı gitmeden yiyebilir. Şüphesiz Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5013
favori
like
share
muzo64 Tarih: 25.10.2008 15:44
hay ağzına bilgine sağlık kardeşim bizler ne yiyormuşuzda haberimiz yok?
Koskoca devlet ne yapıyor? Bu tarım bakanlığı bunlar la ortak herhalde?Niye denetlemezler buraları.
NaZ Tarih: 24.10.2008 16:14
Yurt disinda yasadigim için aldigim ürünlere, markalara ve E-kodlarina (avrupa birligi gida kodlari) çok dikkat ediyorum ama tabiki her kullanilan maddeyi bilmiyorum. Domuz eti/yagi yok yazsada artik güvenim kalmadigi için ellimden geldigince ürünlerdeki maddeleri arastirmaya çalisiyorum.

Hadi diyelim biz gayri-müslim ülkelerde yasiyoruz adamlarin umrunda degil içinde domuz eti/yagi olmus sen yiyip yiyememissin.

Müslüman olan Türkiyede bu isi yapanlar nasil verecekler bunun hesabini, nasil ödeyecekler bu kul haklarini.

ALLAH bunlari islah etsin, bizleride bilmeden isledigimiz günahlarimizdan dolayi af etsin
KaRaKıZ Tarih: 24.10.2008 15:51
Allah yardımcınız olsun
CA-CHALLENGE Tarih: 24.10.2008 15:46’Dinen yasak olmasına, Türk yemek kültürüne aykırı bulunmasına rağmen neden domuz cazip bir konu?’


aslında üretip satan şirketler kadarda bunlara göz yuman kurumlarda suçlu değilmi?

eskitoprak Tarih: 24.10.2008 15:29
dogru valla isimiz zor helede yabanci ulkeseydes bide
sabrikoz Tarih: 23.10.2008 15:12
Öncelikle bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederiz..!
’Dinen yasak olmasına, Türk yemek kültürüne aykırı bulunmasına rağmen neden domuz cazip bir konu?’

Domuz (Hınzır) eti'nin yiyenler tarafından çok lezzetli olduğu söyleniliyor,
Tabi kasıtlı bilerek hiç yemedim, ama tabi ki yalan diyemem yemiş olduğumuz et, salam, sosis, sucuk gibi et ürünlerinde olmuş olabilir,

her insan ahirette kendisinden sorumludur. bununla yanısıra bilerek veya bilmeyerek biz insanlara satış yapan market, firma dükkan işleten kişiler bu vebal altından nasıl kalkacaklar bilmiyorum.


yanlışımız olmasın, bilen varsa düzeltsin lütfen,

Allah'u teala şöyle buyuruyor,
"karşıma her türlü günah ile çıkın, affederim. ama kul hakkını asla"
burada kul hakkının ne kadar önemli olduğu apaçık belli değil mi,

siz, siz olun, hiç kimsenin kalbini kırmayın, inciltmeyin.
kul hakkından korkunuz..!