Miniaturk’te bir ilk daha…


“Kristal İstanbul”







Dünyanın ilk ve tek kristal müzesi “kristal İstanbul” Miniaturk’te yerini aldı…

Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi…

İstanbul’un birbirinden değerli 16 tarihi eserinin, kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan dünyanın en büyük figürleri “Kristal İstanbul”da...




“Miniaturk” Minyatür Türkiye Parkında yer alan, Işıklandırmada yüksek değerli değişken RCB sistem LED teknolojisinin kullanıldığı “Kristal İstanbul” müzesi, ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

“Kristal İstanbul” müzesinde yer alan eserler;

Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Süleymaniye Camii ve Boğaziçi Köprüsü…

Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eserlerin yer aldığı, ‘Kristal İstanbul’ müzesi ziyaretçi bekliyor. Geçen yıl Miniatürk’te yerini alan müzede, kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisiyle hazırlanan İstanbul’un birbirinden değerli 16 tarihi eseri yer alıyor.

Işıklandırmada yüksek değerli değişken RCB sistem LED teknolojisinin kullanıldığı ‘Kristal İstanbul’da, Galata Kulesi, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camisi, Çırağan Sarayı, Fatih Camisi, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camisi, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Süleymaniye Camisi ve Boğaziçi Köprüsü’nün üç boyutlu maketleri bulunuyor.




Müzeyi ziyaret edenler, karanlık bir odayı ışık gösterileriyle aydınlatan bu küçük kristal maketleri incelerken, adeta masalvari bir yolculuğa çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, dünyada ilk defa İstanbul’da uygulanan sistemle hazırlanan ‘Kristal İstanbul’un, tematik müzeler sınıfında anılabilecek bir müze olduğunu söyledi.


Miniatürk’ü ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin yorgunluklarını ‘Kristal İstanbul’u gezerken attıklarını belirten Bayhan, şöyle devam etti: “Kristal İstanbul’daki maketler, fanus giydirilmiş maketler değil. Müzenin hazırlanabilmesi için, dünyada işlenebilen en büyük kristaller üzerinde çalışıldı. Rölöveleri çizilen her bir maket, lazer noktalama tekniğiyle 16 milyon vuruşla hazırlandı. Sadece İstanbul’da bulunan tarihi yapılara bu müzede yer verdik. Müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, Kız Kulesi’ni, Galata Kulesi’ni, Boğaziçi Köprüsü’nü 3 boyutlu olarak görme fırsatı buluyor. Bu müzenin hazırlanmasında kullanılan teknoloji çok özel bir teknoloji, bu da müzemizi özel kılıyor.”



Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 899
favori
like
share
HASRET46 Tarih: 24.10.2008 13:00
Muhteşem..Emeğine sağlık...Vesselam!..