Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmi gerçek olabilecek. ABD’li bilim adamları kötü anıları silecek bir yöntem bulduklarını açıkladı. Bu yöntem gelecekte travmatik anıları silebilecek bir ilacın geliştirilebileceğine işaret ediyor.

Georgia Tıp Fakültesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde, beyne zarar verilmeden farelerin hafızaları silindi. Belli anıları hızla silebilen bir moleküler mekanizma oluşturan bilim adamları, deneylerde farelere belli bir acı olay hatırlatırken, aynı zamanda aşırı düzeyde protein salgılamalarını sağladı ve sözkonusu acı anının tamamen silindiğini gözledi.

Neuron adlı tıp dergisinde yer alan makaleye göre, beyindeki özel bir proteinde etkili olan teknik, ileride travma yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılabilir.

Bilim adamları, beyindeki belli bir protein kullanılarak uygulanan yöntemin, günün birinde, insanların başlarından geçen travmaları unutmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Bununla birlikte Georgia Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıların başkanı böyle bir olasılığın henüz yıllar hatta onyıllar ötede olduğunu kaydetti.

Acı olanlar da dahil, anılar, insanın öğrenme sürecinde önemli rol oynuyor. Ancak bazı kişiler için travmatik olayların hatırlanması, hayatlarında son derece büyük hasarlar yaratabiliyor.

Araştırmayı yürüten bilim adamları, belli anıları hızla silebilen bir moleküler mekanizma oluşturduklarını kaydettiler.

Fareler üzerinde yapılan bu çalışmada, belli türde bir proteinin, anıların oluşturulmasında önemli rol oynadığı saptandı.

Farelere, belli bir acı olay hatırlatılırken, aynı zamanda aşırı düzeyde protein salgılamaları sağlandı ve böylece sözkonusu acı anının tamamen silindiği gözlendi.

Bilim adamları, uzun erimde insanlarda da travmatik ve ürkütücü anıları silebilecek bir ilaç geliştirilebileceğini söylüyorlar.

Georgia Beyin ve Davranış Keşfi Enstitüsü’nden Dr. Joe Tsien, ilerki yıllarda geliştirilebilecek teknikle, savaştan dönen askerlerin travmatik anıları unutmalarına yardımcı olunabileceğini söyledi.Sil Baştan Adlı Film Gibi
Eski kız arkadaşı Clementine’in, ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için tıbbi bir müdahaleye başvurduğunu öğrenen Joel Barish, büyük hayal kırıklığına uğramıştır. Clementine’i unutmak için aynı yönteme kendisi de başvurmaya karar verir ve tam gizlilik ilkesiyle çalışan deneysel tıp merkezi Lacuna Laboratuarı’nın yolunu tutar.Dr Mierzwiak’ın gözetiminde hatıralarını sildirmek için derin bir uykuya yatan Joel, o anda gözyaşı ve kızgınlık dolu anılarının ardında, sevgilisine duyduğu büyük aşkı ve onu aslında kaybetmek istemediğini fark eder. Clementine’i tümüyle unutmadan önce, anılarını silme işlemini durdurmanın bir yolunu bulmalıdır…

En İyi Özgün Senaryo Oscar Ödülü sahibi filmde izleyici, silme sırasında yaşanılan ilişkiye, daha da önemlisi anılardan kopmanın zorluğuna şahit olur. Anıları sildirme sürecinin bu kadar acı verici olması insanın kendi anılarına kıyamaması mı yoksa sevgilisini hala seviyor olması mıdır? Anıları silerken tam da aşık olunan şeylerin ilişki içinde nefret edilen şeyler haline dönüşmüş olduğunu fark edip pişman olmak mıdır yoksa? Aynı ilişki sil baştan başladığında yine aynı noktada nihayete ereceğini bile bile sıfırdan başlanır mı?


Ntv

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 540
favori
like
share
wezley_53 Tarih: 24.10.2008 23:07
Oncelıkle ben bu sıteye kol bastıyı bılmıyorum ve ogrenmeyı cok ıstıyorum onn ıcın kayıt oldum ıns bı sıteden faydalanarak kolbastıyı ogrenırım ve bı soz yazmıs ark cok hosuma gıttı hll olsun valla
Nerqish Tarih: 24.10.2008 20:19
[COLOR="SlateGray"]Pitira katiliyorum aciysada tatliysada biz istedigimiz icin o aci anlarimizi yasiyoruz sildirmezdim onlardan ders alir hayatima devam ederdim..
PITIR Tarih: 24.10.2008 18:48
Paylasim icin sagol....Eger boyle bir sey gerceklestirmek mumkunse sanirim ne kadar aci da olsa yasanalar ben kendi adima sildirmeyi dusunmem...