Tıp konusunda çok önemli buluşları olan bilgine bir gazete muhabiri röportaj yaparken şu soruyu sormuş : ‘Sıradan bir insan olmaktan sıyrılıp, nasıl oldu da daha farklı ve yaratıcı bir insan olabildiniz? Sizi diğer insanlardan ayıran özellik nedir?’

Bilgin soruyu şöyle cevaplamış: ‘iki yaşımdayken annemin yaşadığı bir deneyim nedeniyle’

İki yaşımdayken buzdolabından süt şişesi çıkarmaya çalışırken şişe elimden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüş.Annem mutfağa geldiğinde, bana bağırmak,söylenmek yada cezalandırmak yerine;
‘Ne kadar güzel bir hata yaptın!Daha önce bu kadar büyük bir süt gölü görmemiştim.Evet olan olmuş.Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerdeki sütle oynamak ister misin?’demiş.Bende eğilip oynamışım yere dökülen sütle.
Bir kaç dakika sonra annem, ‘Bu tür bir şey yaptığında , bunu senin temizlemen ve her şeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun?Bunu nasıl yapmak istersin?Bir sünger mi kullanalım,bir havlu yada bir bez mi?Hangisini istersin?demiş.Ben süngeri seçmişim ve birlikte yere dökülen sütü temizlemişiz.
Daha sonra annem ‘Biliyor musun, burada yaşadığımız olay, senin iki minik elinle bir süt şişesini taşıyamaman sonucu oluşan kötü bir deneyimdi.Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup, senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım’ demiş.Bende iki yaşımdayken şişeyi boğazından iki elimle tutarsam, düşürmeden taşıyabileceğimi öğrendim.
Ne güzel bir ders!
Ben bundan sonra bir hata yaptığımda korkmamam gerektiğini öğrenmişim.Yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için çok güzel fırsatlar olduğunu anlamışım.

Stephan GLEEN

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 360
favori
like
share
ceyerd Tarih: 26.10.2008 08:10
hehe ya o adam başarısını o bahaneyle süslemiş bence yalan uydurmuş :35:
açelyam Tarih: 26.10.2008 08:01
Aslında bizim yanımızda bir çocuk hata yapsa anneside mutlu bir şekilde Ne güzel bir hata yaptın! dese kadına deli gözüyle bakardık.
Ehh ne de olsa hiç alışık olmadığımız bir tutum.
ceyerd Tarih: 25.10.2008 23:00
way be nerde öyle anne şimdiye yemiştik biton dayak