(1965 – )
Yetenekli ve üretken bir yeni kuşak bestecimiz olan Uçarsu, müziğe 10 yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı flüt bölümünde başlamış, 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümüne geçerek Adnan Saygun’un öğrencisi olmuştur. Saygun’un ölümünden sonra besteci Cengiz Tanç’la çalışmalarını sürdüren besteci, konservatuarı 1990 yılında bitirmiş ve 1992 yılında masterini tamamlamıştır.
Kompozisyon öğrenimi boyunca Madlen Saydam’la piyano çalışan Uçarsu, ayrıca Afşar Timuçin’in konservatuarda verdiği felsefe tarihi, estetik ve edebiyat derslerini izlemiş, bestecilik kavrayışına da temel olan kültürel birikimini beslemiştir. Konservatuarı bitirdikten sonra bu kurumda solfej, teori ve çalgıbilim dersleri veren besteci, yılında kazandığı bursla Amerika’ya giredek Philadelphia Üniversitesi’nde öğrenimini sürdürmüştür.
Hasan Uçarsu, 1991 yılında yazdığı “Divertimento”ya kadar olan dönemde, genel olarak hocası Saygun’un yanı sıra, Wagner, Ravel, Bartok ve Stravinsk’den etkilenmiştir. 1991 yılından sonra, kendi özgün yazısıyla anlatım olanaklarını daha arı bir dilde kullanmaya yönelmiştir. Sağlam bir orkestralama kavrayışıyla tını renklerini özenle değerlendiren bestecimizin başarısı, 1996 yılında yapılan Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda “Çığlıklar, Anılar ve Küçük Bir Düş” adlı orkestra yapıtının birincilik ödülünü almasıyla pekişmiştir.

BAŞLICA YAPITLARI

- Üç Şarkı, soprano ve piyano için, 1987.
- Çeşitlemeler, orkestra için, 1988; ilk seslendirme: Tadeusz Strugala yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 1991.
- Sonat, piyano için, 1989.
- Yaylılar Dördülü, 1989.
- İsmail’in Öyküsü, bale müziği, koro ve orkestra için, 1990.
- Divertimento, 13 çeşitli çalgı için; ilk seslendirme: Aleksi Vinogradov yönetimindeki Moskova Yeni Müzik Topluluğu, 1993, (Ankara Yeni Müzik Festivali’nde).
- Senfonik Bölüm, orkestra için, 1992.
- Monolog, altı çalgı için: flüt, klarnet, keman, viyolonsel ile vurmalı çalgılar ve piyano için, 1994.
- Ölümün Şarkısı, karma koro ve orkestra için, 1994.
- Çığlıklar, Anılar ve Küçük Bir Düş, orkestra için, 1995; ilk seslendirme, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, 1996; (Eczacıbaşı Beste Yarışması Birinciliği).

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 383
favori
like
share