Emre Aracı, (d. 22 Aralık 1968, Ankara) Türk müzikolog, orkestra şefi, besteci.1987 senesinden beri İngiltere'de yaşamakta olan Emre Aracı, evde piyano çalan ağabeyinin de etkisiyle ilk müzik derslerine 7 yaşında Rana Erksan'ın piyano öğrencisi olarak İstanbul'da başladı. Ciddi olarak müziğe yönelmesi 18 yaşından sonra liseyi bitirdikten sonra gerçekleşen Aracı bu dönemde kısa bir süre Gülseren Sadak ile piyano, Okan Demiriş ile teori ve I. Ionescu-Galati ile orkestra şefliği çalıştı. Londra'da gördüğü üç senelik ön lisans eğitimi sırasında tavsiye üzerine çalmağa başladığı viyola enstrümanı ile Londra Okulları Senfoni Orkestrası'na kabul edildi. 1990 senesinde girdiği Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi'nden 1994'te BMus (Hons.) ve 1999'da PhD dereceleriyle mezun oldu.

Lady Lucinda Mackay ve Inchcape Vakfı'ndan almış olduğu maddi destek sayesinde çağdaş Türk bestecisi Ahmed Adnan Saygun'un hayatı ve eserleri Edinburgh Üniversitesi'nde yazdığı doktora tezinin konusu oldu.

Öğrencilik yıllarında kurduğu ve beş sene şefliğini yaptığı yaylı çalgılar orkestrası, Edinburgh University String Orchestra, ile İskoçya'nın çeşitli şehirlerinin yanısıra İskoçya dışında da konserler verdi. Bu konserlerde Türk bestecilerinin eserlerini ve kendi bestelerini de idare etme fırsatını buldu. Bunu Londra'da kurduğu ve 1998-2003 yılları arasında faaliyet gösteren The London Academy of Ottoman Court Music grubu takip etti. Bu grupla St James's Piccadilly ve St John's Smith Square gibi Londra'nın tanınmış konser mekânlarında Osmanlı padişahlarına ait polka, vals ve marş türündeki eserleri kendi hazırladığı orkestrasyonlarla müzikseverlerin ilgisine sundu

Araştırmaları:

Osmanlı İmparatorluğu'nda Batı Müziği konusunda geniş araştırmaları olan sanatçı TC Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle Ottawa’dan İslamabad’a kadar pek çok Türk büyükelçiliği bünyesinde konferans ve konserler verdi. Bunun yanısıra British Museum, Royal Academy of Arts, Cambridge, Oxford, New York, Saraybosna, Viyana ve Ottawa Üniversiteleri gibi kurumlarda tebliğler sunan Aracı, Andante, Cumhuriyet Dergi, The Court Historian, Cornucopia, International Piano ve The Musical Times gibi yerli ve yabancı dergilerde de makaleler yayımladı.

İzmir ve İstanbul Festivalleri’ne katılarak, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Opera ve Balesi, Borusan ve İstanbul Oda Orkestraları gibi orkestralarla çalışan Dr Aracı 2006 Aralık ayında Amsterdam Sinfonietta ile birlikte Hollanda Kraliçesi Beatrix’in huzurunda bir konser gerçekleştirdi. Sanatçı 4 Aralık 2007 akşamı da İtalya'nın Bergamo şehrindeki Donizetti Tiyatrosu'nda Donizetti Paşa'nın anıldığı özel bir konseri idare etti. 2008 Mayıs ayında ise Rusya'daki Türk yılı etkinlikleri kapsamında Alexander Rudın'in orkestrası Musica Viva'yla bir konser verdi. Yakın zamanda Letonya ve Estonya'da; Tartu ve ardından Tallinn'deki tarihi Kadriorg Sarayı olmak üzere, konserler idare etti. Bunu 20 Ekim 2008 akşamı Aya İrini'de Deniz Kuvvetleri Bandosu ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile verdiği konser takip etti.

Çalışmalarını 1999-2002 yılları arasında Türk Ekonomi Bankası'nın desteği ile Cambridge Üniversitesi Skilliter Osmanlı Araştırmaları Merkezi’nde yürüten Dr. Aracı, kayıtlarını Ateş Orga'nın yapımcılığında Londra ve Prag’da yaptığı ve Türkiye’de Kalan Müzik tarafından basılan Osmanlı Sarayı’ndan Avrupa Müziği, Savaş ve Barış: Kırım 1853-56, Boğaziçi Mehtapları’nda Sultan Portreleri ve İstanbul’dan Londra’ya albümlerini yayınladı. Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan Adnan Saygun – Doğu Batı Arası Müzik Köprüsü (1999) kitabını Donizetti Paşa – Osmanlı Sarayının İtalyan Maestrosu (2006) takip etti. İlk iki CD’si Warner Classics tarafından Invitation to the Seraglio adı altında dünya piyasalarına sunuldu. Bunu 2007 sonbaharında son iki CD'sinden oluşan ve yeni bir kompilasyon olarak Brilliant Classics'ten çıkan Euro-Ottomania albümü takip etti. Albüm Gramophone Dergisi'nden (Nisan 2008) “beklenmedik şekilde çekici bir koleksiyon, ve müzikal sunum uzmanca, deyimsel ve canlı” yorumuyla övgü aldı.

İngiltere'de yaşamına devam eden Dr. Emre Aracı beste çalışmalarını ve müzik araştırmalarını halen Çarmıklı Ailesi ve Nurol Holding’in desteği ile sürdürmektedir.

The Royal Over-Seas League, The Savile Club, The Donizetti Society, Anglo-Turkish Society ve The National Trust üyelikleri bulunmaktadır.


Başlıca Eserleri

Şan ve Orkestra

Farewell to Halûk [Tevfik Fikret’in Halûk'un Vedaı şiiri üzerine], (bariton ve büyük orkestra), 1994

Orkestra

- Elegy for Erkel [Osman Erkel için Ağıt], (yaylı çalgılar ve timpani), 1993
- Marche Funèbre et Triomphale [Cenaze ve Zafer Marşı], (yaylı ve vurmalı çalgılar), 1995
- Turkish Ambassador’s Grand March [Türk Büyükelçisi’nin Merasim Marşı], Bay ve Bayan Özdem Sanberk’e ithaf (yaylı çalgılar), 1998
- In Search of Lost Time [Kayıp Zamanın İzinde], Kraliçe II. Elizabeth’in Altın Jübilesi için / for the Golden Jubilee of HM Queen Elizabeth II (büyük orkestra), 2002

Solo Çalgı ve Orkestra

Bosphorus by Moonlight / Boğaziçi Mehtapları [Abdülhak Şinasi Hisar’ın Boğaziçi Mehtapları’ndan esinlenerek], Keman Konçertosu (yaylı çalgılar), 1997

Şan ve Piyano

- In Memoriam Lord Leighton [Lord Leighton’ın Anısına - sözsüz], (soprano), 2002
- Idyllic Prague [Siegfried Sassoon’un Idyll şiiri üzerine], (bariton), 2003

Piyano

Prelude alla Turca, 2004


Kitap ve CD'leri:

- Osmanlı Sarayı’ndan Avrupa Müziği (Kalan, CD 177)
- Savaş ve Barış: Kırım 1853-56 (Kalan, CD 257)
- Boğaziçi Mehtapları’nda Sultan Portreleri (Kalan, CD 303)
- İstanbul’dan Londra’ya (Kalan, CD 349)
- Invitation to the Seraglio (Warner Classics, 2564-61472-2)
- Euro-Ottomania (Brilliant Classics, 93613)
- Adnan Saygun – Doğu Batı Arası Müzik Köprüsü (YKY, 2001)
- Donizetti Paşa – Osmanlı Sarayının İtalyan Maestrosu (YKY, 2006)
Emre Aracı Prag'daki Rudolfinum'un Dvorak Salonu'nda Istanbul'dan Londra'ya albümünün kayıtları sırasında Prag Senfoni Orkestrası ve Filarmoni Korosu'nu idare ediyor (Mart 2005).

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 474
favori
like
share